Odliczanie do startu satelity rozpoczynającego program Copernicus

Odliczanie do startu satelity rozpoczynającego program Copernicus
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska "z niecierpliwością" oczekuje wyniesienia na orbitę Sentinel 1A, pierwszego satelity programu Copernicus, poinformowały służby prasowe UE w komunikacie.

Start rakiety nośnej z satelitą z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej zaplanowano dziś na godz. 23.02 czasu warszawskiego. Będzie go można go oglądać na żywo w internecie na stronie: http://www.esa.int/spaceinvideos/ESA_Live

Copernicus, unijny program obserwacji Ziemi, zapewni regularne monitorowanie atmosfery, oceanów i powierzchni kontynentów. Ma dostarczać wiarygodnych i zweryfikowanych informacji o „gwarantowanej jakości” na potrzeby zastosowań i podejmowania decyzji dotyczących środowiska i bezpieczeństwa.

Umieszczenie satelity Sentinel 1A na orbicie to kamień milowy w rozwoju programu Copernicus, stwierdza KE. Odpowiednie dane pochodzące z obserwacji Ziemi będą przekazywane na potrzeby usług operacyjnych niemal w czasie rzeczywistym.

Dane dostarczone przez satelitę umożliwią poczynienie znacznych postępów w poprawie bezpieczeństwa morskiego, monitorowaniu zmian klimatu i w zapewnianiu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych, stwierdza KE.

„Przestrzeń kosmiczna to dla UE kwestia priorytetowa, zatwierdzony został już budżet na kolejne siedem lat na obydwa sztandarowe programy kosmiczne, tj. Copernicus i Galileo – powiedział wiceprzewodniczący KE Antonio Tajani, odpowiedzialny za politykę w dziedzinie przemysłu i przedsiębiorczości. - Zainwestujemy prawie 12 mld euro w technologie kosmiczne.

Sentinel-1 jest pierwszą z sześciu misji przewidywanych w programie Copernicus. Jego misja polega na umieszczeniu na orbicie okołobiegunowej dwóch satelitów (Sentinel-1A i Sentinel-1B), o wspólnej płaszczyźnie orbity, działających przez całą dobę i dokonujących obrazowania przy użyciu radaru z syntezą apertury (SAR).

Sentinel-1A może pracować w czterech trybach obrazowania o różnej rozdzielczości (do 10 m) i zasięgu (do 250 km). Satelita zaprojektowany został do pracy w trybie, umożliwiającym wysokiej rozdzielczości obrazowanie wszystkich obszarów lądowych, stref przybrzeżnych i szlaków żeglugowych na Ziemi, a także obrazowanie powierzchni mórz i oceanów.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, program Copernicus może przynieść korzyści finansowe szacowane na 30 mld euro i przyczynić się do stworzenia do 2030 r. około 50 tys. miejsc pracy w Europie.

Przyjęty w programie system rozpowszechniania danych i świadczenia usług informacyjnych, na zasadzie otwartego dostępu, pomoże obywatelom, przedsiębiorcom, naukowcom i decydentom w uwzględnieniu wymiaru środowiskowego we wszystkich ich działaniach i w procesie podejmowania decyzji.

Już dziś działania w przestrzeni kosmicznej wspierają rozwój rynku produktów i usług opartych na technologii satelitarnej, zapewniając zatrudnienie wysoko wykwalifikowanym pracownikom, których nasz przemysł potrzebuje, by dobrze prosperować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odliczanie do startu satelity rozpoczynającego program Copernicus

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!