Oferty w aukcji na 800 MHz i 2,6 GHz - do 24 listopada

Oferty w aukcji na 800 MHz i 2,6 GHz - do 24 listopada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 24 listopada Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjmuje oferty wstępne w aukcji na rezerwację częstotliwości w pasmach 800 MHz i 2,6 GHz. Rozdysponowanie tych częstotliwości jest kluczowe dla wypełnienia białych plam w zasięgu szerokopasmowego internetu.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj ogłosiła aukcję na częstotliwości pasma 800 MHz i 2,6 GHz 10 października. Do rozdysponowania jest łącznie 19 zakresów z przedziałów: 791-816 MHz, 832-857 MHz, 2500-2570 MHz oraz 2620-2690 MHz na obszarze całego kraju; każdy po 10 MHz.

Urząd przyjmuje oferty wstępne do 24 listopada do godz. 15; do tego dnia UKE zastrzega możliwość odwołania aukcji. Rezerwacja na poszczególne zakresy będzie uprawniała do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji tej sprawie.

Każdy uczestnik aukcji będzie mógł uzyskać maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (czyli łącznie nie więcej niż 20 MHz widma tego pasma) oraz maksymalnie cztery rezerwacje z zakresu 2,6 GHz (nie więcej niż 40 MHz widma). Jak informuje UKE na swojej stronie internetowej, kryterium oceny ofert aukcyjnych w ramach aukcji jest wysokość kwot zadeklarowanych przez jej uczestników.

Częstotliwości, których dotyczy aukcja mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Pasmo 800 MHz pozwala na pokrycie mniej zurbanizowanych terenów relatywnie niewielkim kosztem - stacje bazowe mogą być rozmieszczone stosunkowo rzadko, ponieważ zakres ten umożliwia objęcie zasięgiem dużych obszarów. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach.

Aukcja od chwili jej ogłoszenia przez Magdalenę Gaj budzi wiele kontrowersji. Zastrzeżenia do formy rozdysponowywania częstotliwości zgłaszał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adam Jasser. Według niego reguły ustalone przez szefową UKE w niedostateczny sposób chronią interesy konsumentów i stan konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

W sprawie zabierali także głos politycy, m.in. Ludwik Dorn (niez.) oraz Antoni Mężydło (PO) - obydwaj wskazywali, na konieczność odwołania aukcji, ze względu na szczególne znaczenie częstotliwości pasm 800 MHz i 2,6 GHz. Według posłów ten sposób rozdysponowania zakresów uniemożliwi realizację celów postawionych w europejskiej agendzie cyfrowej oraz Narodowym Planie Szerokopasmowym.

Prezes UKE tłumaczyła jednak, że aukcja wiąże się z zobowiązaniami inwestycyjnymi - w jej wyniku przedsiębiorcy, którzy nabędą częstotliwości, zostaną zobowiązani do pokrycia zasięgiem sieci prawie 90 proc. gmin w Polsce. Urząd podkreśla, że nieobjęte zobowiązaniami pokryciowymi są jedynie obszary dużych aglomeracji miejskich, gdzie szybki internet jest dostępny poprzez inne, niż częstotliwość 800 MHz, technologie.

Zgodnie ze zobowiązaniami jakie przyjęły na siebie państwa członkowskie UE uwolnienie pasma 800 MHz powinno nastąpić do 1 stycznia 2013 r. Pierwsza aukcja na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz została ogłoszona 30 grudnia 2013 r. Już wtedy taka forma rozdysponowania tych zakresów została oprotestowana przez większość zainteresowanych uczestników rynku. Termin składania ofert wstępnych ubiegał 13 lutego, jednak do rozstrzygnięcia aukcji nie doszło. Ze względu na popełnione przez urzędników błędy proceduralne prezes UKE zdecydowała się ją bowiem odwołać.

Pasmo 800 MHz należy do tzw. dywidendy cyfrowej - czyli zakresu częstotliwości zajmowanych wcześniej w Europie przez nadawców telewizji naziemnej. Dopiero przejście na telewizję cyfrową i wyłączenie nadajników telewizji naziemnej otworzyło drogę do wykorzystania jej jako nośnika sygnału internetowego. Proces ten w innych krajach europejskich rozpoczął się w 2006 r.; w Polsce ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej wyłączono w lipcu ub. roku.

W naszym kraju niektóre częstotliwości z pasma 800 MHz były do niedawna wykorzystywane także przez wojsko. Zgodnie z przyjętą przez rząd w 2012 r. Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości, zakresy te stopniowo przechodzą do domeny zastosowań cywilnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!