PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ograniczenie piractwa komputerowego to wymierne korzyści gospodarcze

Autor: wnp.pl (AH); mat. pras.
17-09-2010 10:26
Ograniczenie piractwa komputerowego to wymierne korzyści gospodarcze

Ograniczenie piractwa komputerowego wywołuje efekt fali dla całej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu wydatków związanych z IT. Wydatki te przyczyniają się z kolei do tworzenia nowych miejsc pracy oraz powodują wzrost wpływów z podatków - im szybszy postęp w walce z piractwem komputerowym, tym większe korzyści - wynika z nadania IDC.

Wyniki badania zleconego przez Business Software Alliance (BSA) wskazują korzyści gospodarcze z obniżenia piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych w 42 krajach, w tym w Polsce.
Z raportu „Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa komputerowego” (ang. The Economic Benefits of Reducing Software Piracy) wynika, że redukcja 54-procentowej skali piractwa komputerowego w Polsce o 10 punktów procentowych w ciągu czterech lat przyczyniłaby się do stworzenia 1 812 miejsc pracy w branży nowych technologii, wzrostu PKB o ponad 3 mld złotych (3,058 mld zł) i wzrostu dochodów państwa z tytułu podatków o ponad 446 mln złotych (446,265 mln zł) do 2013 roku, przy czym ocenia się, że 66% tych korzyści odniosłaby gospodarka krajowa.

Ponadto, z badania wynika, że korzyści potęgują się, jeśli tempo walki z kradzieżą oprogramowania jest wyższe. Gdyby udało się ograniczyć piractwo komputerowe w Polsce o 10 punktów procentowych nie w ciągu czterech, lecz dwóch lat, to wzrost PKB oraz wpływów z podatków wyniósłby 35%.

- Ograniczenie piractwa komputerowego może stać się niezwykle ważnym bodźcem rozwoju gospodarczego - stwierdził Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce. - Zważywszy, iż sprzedaż oprogramowania stwarza popyt na różnego rodzaju usługi, w tym dystrybucję i serwis, skutki piractwa komputerowego odczuwają nie tylko producenci oprogramowania, ale także lokalni dystrybutorzy i usługodawcy, którzy wskutek piractwa uzyskują mniejsze przychody, dzięki którym mogliby tworzyć nowe miejsca pracy oraz musieliby zapłacić wyższe podatki, co w końcowym efekcie pozwoliłoby przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju - wyjaśnia Witucki.

- Nasze badania wskazują, że cała gospodarka może odnieść korzyści z ograniczenia piractwa komputerowego w Polsce - w możliwie dużym stopniu i krótkim czasie - mówi Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce.

Z globalnych danych wynika, że zmniejszenie piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych w ciągu najbliższych czterech lat spowodowałoby wzrost PKB w 42 krajach uwzględnionych w badaniu o 142 mld dolarów (142,328 mld USD) przy czym ponad 80% tej kwoty pozostałoby w tych krajach. Ponadto, powstałoby prawie 500 tys. nowych miejsc pracy w branży nowych technologii, a także zwiększyłyby się globalne wpływy z podatków o blisko 32 mld dolarów (31,906 mld USD).

Gdyby natomiast udało się ograniczyć piractwo komputerowe o 10 punktów procentowych już w ciągu pierwszych dwóch lat, to korzyści dla gospodarki byłyby wyższe o dodatkowe 36%. PKB wzrósłby wówczas o 193 mld dolarów (193,014 mld USD), zaś wpływy z podatków zwiększyłyby się do 2013 roku o ponad 43 mld dolarów (43,415 mld USD).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP