Ok. 17 tys. wniosków wpłynęło do ZUS przez internet

Ok. 17 tys. wniosków wpłynęło do ZUS przez internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 17 tys. wniosków wpłynęło już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) za pośrednictwem internetu - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Od maja 2007 r. istnieje możliwość załatwiania spraw w ZUS za pośrednictwem strony internetowej Elektronicznego Urzędu Podawczego. Za jego pośrednictwem można złożyć m.in.: wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek.

Dodatkowo, korzystając z usług urzędu elektronicznego, możemy zgłosić reklamację do informacji o stanie konta ubezpieczonego oraz złożyć wniosek o wydanie programu Płatnik.

"W ciągu prawie dwóch lat funkcjonowania Elektronicznego Urzędu Podawczego klienci ZUS skorzystali z niego ok. 17 tys. razy. Najczęściej składano wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Wystąpiło o to prawie 9 tys. płatników" - poinformował Przybylski.

Aby złożyć wniosek w formie elektronicznej, trzeba mieć dostęp do internetu oraz posiadać kwalifikowany certyfikat (e-podpis), zapisany na karcie kryptograficznej wraz z odpowiednim czytnikiem.

Każdy wysłany drogą elektroniczną wniosek otrzymuje w ZUS unikalny numer, podawany w poczcie zwrotnej w tzw. Urzędowym Poświadczeniu Odbioru Wniosku. Dzięki niemu na specjalnej stronie EUP można uzyskać informacje o stanie zaawansowania sprawy.

Odpowiedź na wniosek przekazywana jest tradycyjną pocztą na wskazany adres lub pocztą elektroniczną (nie dotyczy to jedynie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, które może być wydane tylko w formie papierowej). Odpowiedź może być też pozostawiona do odbioru osobistego w placówce ZUS.

"Systematycznie rosnąca liczba wniosków składanych do zakładu za pośrednictwem internetu świadczy o tym, że utworzenie Elektronicznego Urzędu Podawczego było bardzo dobrą decyzją. Coraz więcej klientów posługuje się w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wszystkich, którzy jeszcze z internetowej drogi kontaktu z ZUS-em nie korzystają, serdecznie do tego zachęcam" - dodał Przybylski.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podpisie elektronicznym, w Polsce istnieją dwa rodzaje e-podpisów: zwykły, który służy potwierdzeniu tożsamości i bezpieczny, który jest równoznaczny podpisowi odręcznemu, wymaga posiadania zestawu do jego składania oraz uzyskania certyfikatu, tzw. kwalifikowanego.

Zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego - kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiednie oprogramowanie - można kupić w jednym ze sklepów internetowych lub też w punktach sprzedaży podpisu elektronicznego. Następnie należy wypełnić formularz elektroniczny, aby uzyskać certyfikat e- podpisu. Takie formularze znajdują się na stronie internetowej firm, które wydają certyfikaty.

Obecnie w Polsce takie certyfikaty wydawane są przez: Krajową Izbę Rozliczeniową, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ok. 17 tys. wniosków wpłynęło do ZUS przez internet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!