XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Operatorzy komórkowi nie chcą rewolucji na rynku

Operatorzy komórkowi nie chcą rewolucji na rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Likwidacja rozliczeń między operatorami to zły pomysł, który zahamuje inwestycje - ostrzegają przedstawiciele sieci komórkowych.

Chodzi o tzw. MTR, czyli stawki, jakie płacą sobie nawzajem operatorzy komórkowi za to, że w ich sieci kończona jest rozmowa abonenta konkurencji. Wysokość MTR jest sukcesywnie obniżana przez regulatora (od stycznia 2009 r. będzie to 22-24 gr), ale taki stan nie zadowala Urzędu Komunikacji Elektronicznej - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Gazeta" jako pierwsza napisała, że regulator rozważa likwidację stawek i wprowadzenie modelu "bill & keep", w którym nikt nikomu nie płaci. - W krajach, w których taki mechanizm jest stosowany, ceny drastycznie spadły. Korzystają na tym też operatorzy, bo klienci sporo dzwonią, nawet dziesięć razy więcej niż przeciętnie w Polsce - tłumaczyła Anna Streżyńska, prezes UKE. Jej zdaniem doprowadziłoby to do obniżki cen rozmów przez komórki. - Tak stało się w krajach, gdzie podobny model obowiązuje - mówiła Streżyńska.

Jej poglądy popiera Play. - Może to się wydawać dziwne, bo jesteśmy największym beneficjantem obecnego systemu [Play ma najwyższe stawki, bo dopiero buduje infrastrukturę], ale uważamy, że istnienie MTR zakłóca konkurencję na rynku - mówi Piotr Jegier z P4, operatora sieci Play.

- W naszej ocenie wprowadzenie "bill & keep" miałoby negatywny wpływ zarówno na operatorów, konsumentów, jak i na inwestycje oraz innowacje - podkreśla Zbigniew Lazar, rzecznik PTC, operatora sieci Era. - Wprowadzenie takiego sposobu rozliczeń stwarzałoby poważne zagrożenie dla bardzo powszechnego w Polsce i akceptowalnego przez użytkowników modelu pre-paid. Mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której użytkownicy tego systemu musieliby płacić za połączenia przychodzące, tak jak dzieje się to np. w USA - dodaje. Przypomina, że "b&k" był w Polsce stosowany w początkowym okresie liberalizacji rynku i jeszcze do niedawna istniały umowy w oparciu o taki model rozliczeń na rynku stacjonarnym.

- Jednakże prezes UKE w ostatnim czasie odchodził od tej zasady na rynku stacjonarnym i wydawał decyzje zmieniające warunki współpracy pomiędzy TP a innymi przedsiębiorcami stacjonarnymi, wprowadzając stawki za kończenie połączeń. Trudno byłoby zatem znaleźć uzasadnienie dla wprowadzenia tej zasady na rynku telefonii ruchomej - mówi Lazar.

Zdanie Orange jest podobne. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes spółki, jest przeciwna wszelkim ruchom obniżającym MTR. - Jeśli operatorzy zostaną zmuszeni do obniżki, spadną znacznie ich przychody, a lekko szacując, polski rynek komórkowy straci na wartości ok. miliarda złotych - uważa. - Niższe przychody mogą spowodować m.in. zmniejszenie inwestycji i ograniczenie subsydiowania telefonów - dodaje.

Streżyńska konsekwentnie odrzuca takie argumenty. - Obniżenie MTR czy model "b&k" wcale nie oznacza spadku inwestycji ani wprowadzenia opłaty za połączenia przychodzące. Rynki z niskimi lub zerowymi stawkami nie ustępują pod względem inwestycji tym z wysokimi stawkami - przekonuje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Operatorzy komórkowi nie chcą rewolucji na rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!