Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Opóźnienia w uruchomieniu centrów powiadamiania ratunkowego i numeru 112

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
16-09-2013 09:06
Opóźnienia w uruchomieniu centrów powiadamiania ratunkowego i numeru 112
Fot. PTWP

Polska ma wciąż problemy ze zbudowaniem spójnego systemu rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Nierealne jest więc wprowadzenie w zakładanym terminie, czyli do końca 2013 r., pełnej funkcjonalności centrów powiadamiania ratunkowego – stwierdza NIK.

Powodów jest kilka. Obok siebie działają struktury zarządzania kryzysowego oraz formacje obrony cywilnej. Ich zadania dublują się, a kompetencje nakładają. W dodatku kluczowe elementy systemu mają poważne braki.
W szczególności, system powiadamiania ratunkowego (telefon alarmowy 112) jest wprowadzany w sposób, który odbiega od przyjętych prawem założeń, podkreśla NIK.

Po pierwsze, centra takie pełnią rolę jedynie centrali telefonicznych. Zatrudniono w nich operatorów numerów alarmowych, którzy przyjmują zgłoszenia i przekazują je dalej do właściwych służb. Natomiast centra te nie przyjęły funkcji dyspozytorskich (dysponowanie siłami i kierowanie akcjami ratowniczymi), mimo że właśnie to było podwaliną reformy.

Po drugie, wciąż występują trudności z elektroniczną integracją formularzy zdarzenia wypełnianych przez operatorów z formularzami dyspozytorów poszczególnych służb. W efekcie powoduje to konieczność ponownego zbierania danych o zdarzeniu przez dyspozytora.

Po trzecie, ustawa o ochronie przeciwpożarowej przewiduje, że system powiadamiania ma być budowany na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W większości województw jest budowany tylko na jego szczeblu, w dodatku bez wymaganego ustawą wspólnego stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego PSP i lekarza koordynatora ratownictwa medycznego.

Po czwarte, wciąż opóźnia się wdrożenie rozwiązań teleinformatycznych, które umożliwiłyby odpowiednim służbom otrzymywanie natychmiastowych informacji o lokalizacji osób dzwoniących na numer 112.

Izba dopatrzyła się również nieprawidłowości w organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (ksrg). Minister Spraw Wewnętrznych nie posiadał aktualnej wiedzy o stanie wyposażenia strażaków. Blisko połowa jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do ksrg nie mogło brać udziału w bezpośrednich akcjach ratunkowych z powodu problemów ze stabilną obsadą kadrową jednostek.

Od wielu lat anachroniczna pozostaje struktura i organizacja obrony cywilnej w Polsce, stwierdza NIK. Systematycznie maleje liczba jej formacji, podobnie jak osób do niej powołanych. Również wyposażenie tej obrony jest niewystarczające, a w dodatku przestarzałe.

Zdaniem NIK, obecny stan obrony cywilnej uniemożliwia jej sprawne włączenie się do usuwania skutków klęsk żywiołowych, a w przypadku wojny - przejęcie zadań związanych z ochroną ludności.

Izba uważa, że istotną przyczyną problemów ze zbudowaniem spójnego systemu ochrony ludności jest rozproszenie rozwiązań dotyczących zadań i struktur w różnych aktach prawnych lub brak odpowiednich regulacji. Choć od 2006 r. MSW (wcześniej MSWiA) wraz z szefem Obrony Cywilnej Kraju pracują nad kompleksową ustawą o ochronie ludności, nie widać jednak końca tych prac.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP