PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ożywienie i optymizm w dziedzinie badań i rozwoju

Autor: WNP.PL (AS)
09-07-2015 13:25
Ożywienie i optymizm w dziedzinie badań i rozwoju

Ponad dwie trzecie spośród polskich firm (68 proc.), które decydują się na współpracę ze stronami trzecimi (w tym ośrodkami akademickimi i jednostkami badawczymi) przy realizacji projektów B+R, czyni to, ponieważ jest to niezbędne dla przeprowadzenia projektów badawczych.

Fot. Fotolia

Polska nadal plasuje się znacznie poniżej średniej unijnej jeśli chodzi o wydatki na badania i rozwój. Z najnowszej edycji raportu "Badania i rozwój w przedsiębiorstwach" przeprowadzonego w Polsce i dziesięciu krajach Europy Środkowej przez firmę doradczą Deloitte wynika jednak, że widać pierwsze wyraźne zwiastuny zmiany tego stanu rzeczy. I są nadzieje na jeszcze lepszą przyszłość.

Pierwsza dobra wiadomość: 48 proc. polskich firm przeznaczyło w 2014 roku na działalność B+R więcej niż 3 proc. swoich obrotów. To już wskaźnik bardzo bliski średniej dla regionu (51 proc.), a co jeszcze bardziej cieszy - niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. W 2103 r. takich firm było 26 proc.
- To oznacza, że poprawia się świadomość przedsiębiorców na temat znaczenia inwestowania w innowacyjność w rozwoju ich biznesu - twierdzi Magdalena Burnat-Mikosz, partner zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte. Dodaje jednak, że ta świadomość pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, a wzrost wydatków jest w znacznym stopniu stymulowany przez unijne dotacje.

Warto też zauważyć, że mimo tak znaczącego wzrostu wciąż daleko nam do regionalnych liderów - np. w Estonii 47 proc. firm wydaje na działalność badawczo rozwojową powyżej 10 proc. swoich obrotów. Jest też i łyżka dziegciu - w Polsce nie spada odsetek firm, które wydają na B+R poniżej 1 proc. obrotów (lub nie wydają wcale) i wciąż kształtuje się na poziomie 31 proc.

Drugą dobrą wiadomością są deklaracje ankietowanych przez Deloitte przedsiębiorców na przyszłość - ponad dwie trzecie z nich (67 proc.) zapowiada wzrost wydatków na działalność badawczo rozwojową w ciągu najbliższych 3-5 lat.

- W tej materii polskie firmy są jednymi z najbardziej optymistycznych w Europie Środkowej, gdzie wzrost w tym samym okresie zadeklarowało 53,4 proc. respondentów. Ambitne plany zwiększenia wydatków na B+R wiążą się najpewniej z uruchomieniem w tym roku nowej fali dotacji unijnych na ten cel w latach 2014-2020, które w Polsce wyniosą ponad 10 mld euro oraz zamiarem wprowadzenia nowej ulgi podatkowej na B+R w 2016 - wyjaśnia Michał Turczyk, dyrektor w zespole R&D and Government Incentives, Deloitte.

Eksperci Deloitte podkreślają, że wydatkach na działalność badawczo-rozwojową widać w ostatnich latach (zwłaszcza dwóch ostatnich) zdecydowany postęp. Jeszcze w 2006 roku przeznaczaliśmy na ten cel 0,55 proc. polskiego PKB. W 2013 roku było to już 0,87 proc., co oznacza wzrost o 58 proc.

- Choć dokonaliśmy bardzo znaczącego skoku, to pod tym względem wciąż pozostajemy w tyle za Czechami i Węgrami, które na działalność badawczo-rozwojową w 2013 roku przeznaczyły odpowiednio 1,91 i 1,41 proc. swojego PKB. Średnia dla Unii Europejskiej wynosiła w tym samym czasie 2,02 proc. - mówi Michał Turczyk, dyrektor w zespole R&D and Government Incentives, Deloitte.

Jego zdaniem jednak jeśli zostanie utrzymana obecnie obserwowana dynamika wzrostu wydatków, realne będzie osiągnięcie wyznaczonego celu - 1,7 proc. PKB na badania i rozwój. Szczególnie w tym kontekście cieszy wzrost wydatków prywatnych, które wzrosły z 0,23 proc. PKB w 2011 do 0,38 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP