Parki technologiczne muszą bazować na współpracy z uczelniami

Parki technologiczne muszą bazować na współpracy z uczelniami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem uczestników panelu „Parki przemysłowe, parki naukowo-technologiczne – perspektywy rozwoju“ dalszy rozwój tej formy innowacyjnej działalności gospodarczej jest w dużej mierze uzależniony od skutecznej współpracy z uczelniami.

- Aby park mógł się właściwie rozwijać niezbędne jest z jednej strony wsparcie władz lokalnych a z drugiej wybitna uczelnia, stanowiąca zaplecze naukowe dla parku – podkreślił Piotr Moncarz, prezes US-Polish Trade Council i pracownik Stanford University.

Podobnego zdania byli goście z zagranicy przedstawiający działalność parków naukowo-technologicznych w Hiszpanii i Belgii. Zarówno Aline Daniel z Parque Technologico de Andalucia jak i Maxime Woitrine, radca ekonomiczny i handlowy Ambasady Belgii przekonywali, że w obu tych krajach nieodłącznym elementem funkcjonowania parków jest uczelnia wyższa.

W Polsce ten element funkcjonowania parków wciąż kuleje. Niemniej coraz większa liczba parków podejmuje próby nawiązania współpracy ze światem nauki. Przykładem może być katowicki par Euro-Centrum, który ma wsparcie w postaci naukowców z Uniwersytety Śląskiego. - Oczywiście początki tej współpracy są skromne, ale od czegoś trzeba zacząć - powiedział podczas panelu Andrzej Kowalczyk, prorektor uczelni ds. współpracy z gospodarką. Przedstawił też szereg projektów, w których uczelnia współpracuje z parkiem. Są to m.in. projekty dotyczące energetyki odnawialnej, geotermii czy energochłonności budynków.

Oprócz tego współpraca uczelni z parkami może być owocna także finansowo. - Wzorem do naśladowania są tu Stany Zjednoczone, gdzie uczelnie rocznie pozyskują miliardy dolarów dzięki sprzedaży licencji i patentów wypracowanych dzięki kooperacji z parkami stwierdził Andrzej Pawlak z Lawrence Technological University. Niestety w Polsce wciąż brakuje odpowiednich mechanizmów prawnych zapewniających interesy szkół wyższych w tego typu sytuacjach.

Piotr Moncarz przedstawił również garść statystyk dotyczących funkcjonowania parków technologicznych na świecie. Według niego 78 proc. tego typu przedsięwzięć rozwija się po uruchomieniu. Pozostałym z różnych przyczyn nie udaje się zachęcić do współpracy nowych partnerów i z czasem upadają. Poza tym aż 66 proc. wszystkich parków zlokalizowana jest na terenie miast a dalszych 27 proc. w ich sąsiedztwie. To również pokazuje w jakim kierunku powinny rozwijać się polskie parki.

Eugeniusz Wycisło, prezes Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw SA, przyczyny niewielkiego jak dotąd zainteresowania działalnością parków naukowo-technologicznych doszukiwał się w niechęci firm do inwestowania w innowacyjność. – Niecałe 10 proc. polskich firm uznaje wydatki na rozwój za skuteczny sposób inwestowania i konkurowania na rynku – stwierdził.

Na praktykę funkcjonowania parków zwóciła uwagę Anna Tórz-Rzepczyńska, kierownik sekcji parków technologicznych w Stowarzyszeniu Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości. Według niej ta praktyka odbiega bowiem znacząco od teorii. – Celem parków jest budowa powiązań między działającymi na ich terenie firmami, a jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy w parku działa odpowiednia liczba firm. Z kolei z drugiej strony dobór firm powinien być niezwykle konsekwentny i opierać się na wyznaczonym z góry kierunku – stwierdziła. W jej opinii duże znaczenie dla rozwoju parków, szczególnie w pierwszym okresie istnienia, ma osobisty wkład osób nimi zarządzających. – Powinny one występować z inicjatywą wobec partnerów w celu tworzenia powiązań. Z czasem ten proces będzie toczył się samoczynnie – przekonywała.

Beata Jaczewska, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki, zapowiedziała z kolei powstanie pierwszej średniokresowej strategii innowacyjnej gospodarki z prawdziwego zdarzenia. – Ma ona obejmować okres 10 lat i opierać się na promowaniu współpracy między przedsiębiorstwami. To z kolei ma się przełożyć na cały szereg projektów niższego szczebla – zapewniała. Kolejnym nowum ma być odejście od kryterium sektorowości i wspieranie współpracy międzybranżowej.

Do planów Ministerstwa Gospodarki odniósł się wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski, który przypomniał, że Śląsk wdrożył już własną strategię rozwoju do roku 2020. – Ważnym jej elementem jest właśnie innowacyjność, w tym poprzez wspieranie parków technologicznych. Jest ich w naszym regionie już 14, z czego wiele ulokowało się na terenach poprzemysłowych, które są dzięki temu rewitalizowane – podkreślił wicemarszałek.

Ważne miejsce w dyskusji zajął również problem finansowania inwestycji w innowacyjne projekty takie, jak parki technologiczne. Dariusz Szewczyk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Rafał Syskowski, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia Rozwoju Regionalnego w Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawili stan obecny oraz perspektywy dla możliwości pozyskiwania wsparcia finansowego dla tego typu projektów. Według Dariusza Szewczyka kończy się już najlepszy okres dla pozyskiwania finansowania. – Kolejnej fali środków na ten cel można oczekiwać dopiero w 2015, powstaje więc luka, którą przedsiębiorcy będą musieli jakoś wypełnić – przestrzega.
Taką możliwość daje giełda, a konkretnie rynek NewConnect. – Z dotychczasowych doświadczeń tego indeksu wynika, że jest to dobry sposób do pozyskiwania funduszy na rozwój działalności dla małych spółek, krótko działających na rynku, szczególnie operujących w sferze nowoczesnych technologii – podkreślał Emil Stępień, dyrektor działu rozwoju NewConnect. Wymieniał przy tym konkretne przykłady spółek, które dzięki wejściu na NewConnect pozyskały dziesiątki milionów złotych i dzięki temu dynamicznie się rozwijają.

Wreszcie na koniec Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, poinformował o inicjatywie współpracy pomiędzy polskimi a chińskimi parkami, która jest bezpośrednim owocem spotkań podczas wystawy Expo w Szanghaju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parki technologiczne muszą bazować na współpracy z uczelniami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!