Eksperci: zwiększyć konkurencyjność krajowej energetyki

Eksperci: zwiększyć konkurencyjność krajowej energetyki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sprawne rozwiązanie kontraktów długoterminowych (KDT), przyspieszenie procesów prywatyzacji, większa efektywność technologiczna i ekonomiczna polskiego sektora wytwarzania energii to główne wyzwania, jakie stoją przed polskim sektorem energetycznym, aby był bardziej konkurencyjny na rynku UE.

W poniedziałek w Warszawie spotkali się eksperci polskiego i międzynarodowego sektora energetycznego, którzy na konferencji nt. "Konkurencyjność polskiej elektroenergetyki w UE", zastanawiali się, jak zwiększyć konkurencyjność tego polskiego sektora.

Organizatorem konferencji była Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

- Rozwój polskiego sektora energetyki powinien przekładać się na możliwości zaspokajania popytu i sprzedaży energii po cenach konkurencyjnych. Zrównoważenie popytu i podaży zależy przede wszystkim od możliwości popytowych - powiedział prezes BOT Górnictwo i Energetyka SA, Jerzy Łaskawiec.

- Najważniejszym jednak problemem, który dotyka polską energetykę, jest likwidacja kontraktów długoterminowych. To powinno spowodować odbudowę dużych przedsiębiorstw, tak by mogły zaciągnąć kredyt na budowę elektrowni atomowej - dodał.

Kontrakty długoterminowe to umowy, które elektrownie zawierały z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE). Określają one cenę energii, po której jest ona kupowana przez PSE. Były one swego rodzaju zabezpieczeniem kredytów, które elektrownie otrzymywały na modernizację.

Od 1994 roku, w ramach KDT zainwestowano w elektroenergetykę 25 mld zł (z czego 17 mld zł z kredytów). Obecnie w ramach KDT sprzedawane jest w Polsce około 70 proc. energii elektrycznej.

Jak powiedział inny uczestnik konferencji, prezes Electrabel Polska Grzegorz Górski, "zadania, które stoją przed polską energetyką, to przede wszystkim: konsolidacja energetycznych gigantów, zróżnicowanie technologii wytwarzania energii, hurtowe ceny energii oraz większa liberalizacja rynku energetycznego".

O konieczności konsolidacji polskiej elektroenergetyki i większej współpracy przedsiębiorstw prywatnych z państwowymi mówił także prezes PSE, Stanisław Dobrzański.

- PSE chce odegrać poważną rolę w polskiej konsolidacji, ze względu na dobrą kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz wartość aktywów, które mogą być zbywalne i przyczynić się do inwestycji umożliwiających zdolność konkurowania - dodał Dobrzański.

- Polska energetyka wymaga długoterminowej wizji. Potrzebuje spójności z polityką UE, w tym z wytycznymi Strategii Lizbońskiej - powiedział dyrektor ds. technicznych EDF Polska, Louis Jestin.

- Działania powinny być prowadzone tak, by Europa mogła być rentowna ekonomicznie. Liberalizacja rynku, polityka obniżania cen energii, optymalizacja jej zużycia to rozwiązania, z którymi musi zmierzyć się kraj w najbliższym czasie - zaznaczył, podkreślając przy tym konieczność uwzględnienia ochrony środowiska.

Jak poinformował prezes Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) Jan Kurp, w Polsce udział węgla w strukturze produkcji energii elektrycznej jest dominujący i wynosi 95,4 proc., natomiast gazu 2,2 proc., a wody 2,4 proc.

- Monopaliwowa struktura wytwarzania energii, oparta na węglu, obniża konkurencyjność polskiej energetyki - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: zwiększyć konkurencyjność krajowej energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!