Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA

Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski odrzucił w środę międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość eurodeputowanych głosowała przeciwko kontrowersyjnej umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.

Decyzja Parlamentu Europejskiego oznacza, że umowa nie wejdzie w życie. Partie chadeckie starały się do ostatniej chwili o przesunięcie terminu głosowania, by uratować projekt.

Wcześniej odrzucenie umowy rekomendowała komisja PE ds. handlu międzynarodowego. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne. Przez Europę przetoczyła się na wiosnę fala protestów przeciwko umowie.

Odrzucenie ACTA przez PE będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - podkreślają w oświadczeniu europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.

Pod oświadczeniem przesłanym PAP w środę podpisali się przedstawiciele sektora kreatywnego i wytwórczego, m.in. The International Federation of Actors, International Trademark Association, Interactive Software Federation of Europe i Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy. Weszli oni w skład koalicji ponad 130 organizacji europejskich na rzecz przyjęcia ACTA.

Szef UNI MEI Global Union Johannes Studinger w oświadczeniu zaapelował do instytucji UE, "by współpracowały ze sobą, zamiast wzajemnie się zwalczać oraz by wspólne zaangażowanie przekuwały w skuteczne strategie".

"Debata w sprawie ACTA została niestety zorganizowana wokół takich pojęć jak cenzura i zniszczenie internetu, zamiast koncentrować się na ochronie podstaw ekonomicznych dla zatrudnienia w Europie" - stwierdził z kolei sekretarz The International Federation of Actors (FIA) Dominick Luquer.

"ACTA to ważne narzędzie promocji europejskich miejsc pracy i własności intelektualnej. Niestety porozumienie miało zły start w Parlamencie Europejskim i jego rzeczywiste i ważne zalety nie przetrwały" - napisała w oświadczeniu dyrektor Federation of European Publishers (FEP) Anne Bergman-Tahon.

Jak twierdzą zwolennicy ACTA, wielu europosłów miało nadzieję, że z podejmowaniem ostatecznej decyzji będzie można zaczekać do czasu uzyskania opinii Trybunału Sprawiedliwości. Szefowa International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) Frances Moore skomentowała głosowanie: "Czekamy teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE i apelujemy do Parlamentu Europejskiego, aby uczynił egzekwowanie praw własności intelektualnej priorytetem naszej polityki w obszarze handlu zagranicznego".

"Europa miała okazję, aby poprzeć ważne porozumienie, które poprawia standardy ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej. Spodziewamy się, że ACTA wejdzie w życie bez Europy, co postrzegamy jako znaczącą stratę dla 27 państw członkowskich" - stwierdził z kolei dyrektor International Trademark Association (INTA) Alan C. Drewsen.

Zdaniem dyrektora ds. stosunków z rządem Business Software Alliance Thomasa Boue "ACTA mogła być ważnym krokiem w kierunku poprawy światowych standardów ochrony praw własności intelektualnej". "Źle się stało, że porozumienie zostało storpedowane przez różnice między instytucjami i obawy względem przejrzystości" - podkreślił dyrektor.

"Cieszymy się, że Parlament Europejski stara się być postrzegany jako wrażliwy na niepokoje społeczne. Organizacje reprezentujące branże zatrudniające ponad 120 mln pracowników w Europie apelowały jednak o przyjęcie ACTA" - zaznacza Jeffrey P. Hardy, Dyrektor ICC-BASCAP.

"Patrząc w przyszłość uważamy, że politycy europejscy powinni kontynuować wysiłki na rzecz ochrony własności intelektualnej, która leży u podstaw innowacyjnych i wytwórczych sektorów gospodarki, zarówno lokalnie, jak i za granicą, w środowisku online i offline" - czytamy w oświadczeniu.

"Deklaracja, jaka padła w Parlamencie Europejskim, że dzisiejsze głosowanie nie jest głosowaniem przeciwko egzekwowaniu praw własności intelektualnej, brzmi obiecująco. Europejskie innowacyjne branże wytwórcze i kreatywne mają nadzieję, że pozostali sygnatariusze ACTA będą chronić nasze prawa na arenie międzynarodowej" - uznał prezes Europejskiej Konfederacji Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego EURATEX Alberto Paccanelli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parlament Europejski odrzucił umowę ACTA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!