Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PARP o problemach i szansach klastrów i parków technologicznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
14-10-2010 18:10
PARP o problemach i szansach klastrów i parków technologicznych

Największym problemem w funkcjonowaniu klastrów są trudności finansowe. Z kolei o skuteczności działań parków technologicznych decyduje ich lokalizacja, w tym odległość od dużych zakładów produkcyjnych i uczelni wyższych - to tylko niektóre z wniosków z badań zleconych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Po kilkumiesięcznych badaniach, zleconych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, dwie firmy doradcze opracowały zestaw najlepszych praktyk i procesów dla polskich klastrów oraz parków technologicznych.
- Celem obu projektów było dostarczenie informacji o możliwości doskonalenia działania obu struktur, pogłębienia wiedzy i wypracowanie rekomendacji dla podmiotów kreujących w nich politykę - powiedziała dziennikarzom wiceprezes PARP Aneta Wilańska - W przypadku klastrów, opracowano też raporty dedykowane indywidualnie każdemu z nich.

Przypomniała ona, że na projekty realizowane w klastrach i parkach przeznaczone jest w tym budżecie unijnym łącznie 1,6 mld zł pomocy ze środków EFS, przy czym lista indykatywna projektów zgłoszonych przez parki została już praktycznie zamknięta (łączna wartość - 1,2 mld zł), natomiast z puli na klastry (400 mln zł) PARP rozdysponował tylko czwartą część.

W pierwszym badaniu, zrealizowanym przez Deloitte, uczestniczyło 47 klastrów. Analiza wykazała, że 53 proc. z nich znajduje się w „fazie wylęgania”, a reszta – w fazie wzrostu (dojrzałości). Średnio działa w każdym z nich 42 firm. Za największy problem w ich funkcjonowaniu i rozwoju wskazywano trudności finansowe na realizację wspólnych projektów (29 proc.). Podczas analizy zidentyfikowano 31 najlepszych praktyk stosowanych w klastrach, które mogą być wdrażane w innych podmiotach.

- Badania dowodzą też, że klastry stwarzają możliwości dobrej kooperacji firm, co ułatwia im konkurowanie - dodała wiceprezes Wilmańska.

W drugim badaniu, zrealizowanym przez konsorcjum F5 Konsulting i Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii, ocenie poddano 17 parków technologicznych, spośród 24 działających. We wszystkich 24 parkach ulokowanych jest 718 firm. Łącznie zatrudniają one 24 tys. osób. Średni budżet parku wynosi 5,5 mln zł, w tym czwarta jego część pochodzi z dotacji publicznych.

Badanie dowiodło znacznego ich zróżnicowania pod względem wielkości, posiadanej infrastruktury, liczby lokatorów (od 3 do 97) i ich potencjału badawczego, jak i fazy rozwoju (3/4 znajduje się w fazie dojrzałej). Tylko trzy parki posiadają wyraźną specjalizację, tj. wszystkie ulokowane w nich firmy pochodzą z jednej branży. Np. przemysł lotniczy lokuje się w parku i rzeszowskiej SSE, tworząc swoistą Dolinę Lotniczą, przemysł motoryzacyjny i maszynowy koncentruje strefa katowicka, a sektor medyczny – wrocławski park.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP