XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Partnerstwo brytyjskich służb i biznesu w walce z cyberprzestępczością

Partnerstwo brytyjskich służb i biznesu w walce z cyberprzestępczością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wielka Brytania przygotowuje platformę wymiany informacji o zagrożeniach cyberprzestępczością. Chodzi o poprawę koordynacji reagowania na te zagrożenia w ramach partnerskiej współpracy ekspertów służb specjalnych, policji oraz biznesu.

Przewidziano bezpieczny portal internetowy, umożliwiający dostęp do informacji o zagrożeniach, swego rodzaju "bezpieczny Facebook", jak to określiła BBC.

Projekt, znany pod akronimem CISP (Cyber Security Information Sharing Partnership, czyli partnerstwo służące dzieleniu się informacjami dotyczącymi zagrożeń cyberprzestępczością), wyłonił się z pilotażowego Projektu Auburn, w ramach którego zwrócono się do 80 firm z pięciu sektorów gospodarki: finansów, obronności, energetyki, telekomunikacji i przemysłu farmaceutycznego, o dzielenie się informacjami.

Ten pilotażowy projekt rozszerzono następnie do 160 firm, a teraz ma powstać bardziej trwała struktura. Ze strony rządowej będą w niej działać specjaliści z GCHQ (Centrala Łączności Rządowej), MI5 (kontrwywiad)i z policji. Planowane jest pozyskanie do współpracy kolejnych firm.

W 2012 roku szef MI5 Jonathan Evans ostrzegał, iż skala ataków na brytyjskie sieci komputerowe, dokonywanych przez obce państwa, przestępców i firmy, jest "niesłychana".

BBC podaje przykład notowanej na londyńskiej giełdzie dużej firmy (niewymienionej z nazwy), która w rezultacie cyberataków dokonanych przez obce państwo poniosła straty wysokości 800 milionów funtów, ponieważ znalazła się w niekorzystnej sytuacji w negocjacjach kontraktowych.

Przedstawiciele rządu wskazują, że szpiegostwo przemysłowe i kradzież własności intelektualnej kosztują brytyjską gospodarkę miliardy funtów rocznie. CISP ma chronić interesy brytyjskie w cyberprzestrzeni.

CISP będzie platformą, służącą dzieleniu się takimi informacjami, jak techniczne szczegóły ataków, metody, jakimi posłużono się do ich zaplanowania, a także sposoby radzenia sobie z zagrożeniami.

BBC odnotowuje, że przedstawicielom brytyjskiego rządu niezbyt podoba się projekt unijnej dyrektywy, obligującej firmy, które padną ofiarą cyberataków, do zgłaszania tego władzom. Londyn ma nadzieję, że dobrowolne partnerstwo w ramach CISP okaże się lepszym rozwiązaniem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partnerstwo brytyjskich służb i biznesu w walce z cyberprzestępczością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!