Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Patent europejski - rząd: tak, przedsiębiorcy: nie!

Autor: wnp.pl (Zbigniew Konarski)
13-12-2012 11:56
Patent europejski - rząd: tak, przedsiębiorcy: nie!
fot. Fotolia

Trwa spór o przyłączenie się Polski do systemu jednolitego patentu europejskiego. Parlament Europejski przyjął zapisy wprowadzające jednolity patent europejski.

Głosowanie odbyło się 11 grudnia. Tego samego dnia rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE zaproponował oddalenie skargi Włoch i Hiszpanii złożonej w sprawie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej.
– Polski rząd podtrzymał deklarację dalszego udziału naszego kraju w projekcie – informuje wiceminister gospodarki Andrzej Dycha po posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności. – Ze względu na przedstawione w ostatnim czasie opinie i stanowiska krajowych interesariuszy pakietu patentowego, a także wątpliwości zgłaszane przez Sejm RP, debata wewnętrzna na ten temat w Polsce jest niezwykle trudna i nie można przesądzić jej wyniku – dodaje wiceminister.

Ze stanowiskiem rządu w dalszym ciągu i konsekwentnie nie zgadza się Polska Izba Rzeczników Patentowych. Oczekuje spotkania z premierem.

„Apelujemy, aby Rzeczpospolita Polska dołączyła do grupy państw członkowskich UE – Włoch i Hiszpanii, które nadal będąc lojalnymi członkami Unii, pozostają poza systemem jednolitej ochrony patentowej” - czytamy w adresowanym do Donalda Tuska piśmie podpisanym przez prezes Izby, Annę Korbelę. Jego autorzy twierdzą, że gospodarcze i społeczne skutki spowodowane wprowadzeniem nowego systemu, będą znacznie bardziej dotkliwe niż te, które niosła ze sobą Umowa ACTA.

O wstrzymanie prac nad jednolitym patentem europejskim w jego obecnym kształcie apeluje też Krajowa Izba Gospodarcza. Według niej przyjęcie proponowanych uregulowań może doprowadzić do sytuacji, w które polscy przedsiębiorcy, ponosząc koszty opłat licencyjnych, staną się jedynie odtwórcami korzystającymi z obcych wynalazków.

W liście do dyrektora Departamenu Innowacji i Przemysłu MG, prezes KIG, Andrzej Arendarski stwierdza, że konsekwencje z tym związane dotyczyć będą wszystkich polskich firm, bez względu na ich wielkość, skalę produkcji i zasięg działania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP