Piechociński: biznes cyfrowy to nawet 13 proc. PKB

Piechociński: biznes cyfrowy to nawet 13 proc. PKB
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biznes cyfrowy jest wielką rezerwą naszej gospodarki; Polska ma aspiracje stać się centrum informatycznym Europy - mówili w czwartek ministrowie gospodarki Janusz Piechociński i cyfryzacji Michał Boni. Sfera ta może odpowiadać w przyszłości nawet za 13 proc. PKB - wskazywał Piechociński.

W Ministerstwie Gospodarki odbyła się w czwartek konferencja podsumowująca polski udział w odbywających się w marcu w Niemczech targach nowych technologii CeBIT. Polska była partnerem tego wydarzenia.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreślał, że podczas targów Polska chciała pokazać młode, twórcze, korzystające ze świata bez barier pokolenie i szczególną wartość w naszej gospodarce, jaką jest kapitał ludzki.

"Chcieliśmy pokazać, że Polska ma aspiracje, ale te aspiracje potwierdza także pracą setek tysięcy ludzi, by być hubem informatycznym Europy. To jest nasze narodowe zadanie" - oświadczył Piechociński.

Jak mówił, liczba absolwentów kończących co roku kierunki informatyczne jest porównywalna z dwa razy większymi Niemcami, które uchodzą za jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Jak podkreślał, sektor teleinformatyczny (IT) może być podstawowym elementem ograniczania kosztów i zwiększania konkurencyjności naszej gospodarki. "Kończą się stare przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki: niższe podatki, niższe płace, niższe ceny energii. Dzisiaj największą wartością jest to, co nazywamy kapitałem ludzkim" - ocenił.

Piechociński podkreślił, że sektor IT jest bardzo mocno umiędzynarodowiony - 75 proc. kapitału, który jest w nim zaangażowany pochodzi spoza naszego kraju. Zwrócił uwagę to, że 10 lat temu sektor tworzył rynek wart 10 mld euro, a w zeszłym roku było to 20 mld euro. Obecnie sektor IT odpowiada obecnie mniej więcej za 4 proc. naszego PKB, a w przyszłości - według Piechocińskiego - będzie to 9-13 proc.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni ocenił, że uczestnictwo w CeBIT było bardzo dobrą lekcją, dzięki który mogliśmy przyjrzeć się pojawiającym się na świecie trendom. Podkreślał, że wielką szansą dla gospodarki jest umiejętne podążanie za oczekiwaniami ludzi.

"Polska, która chce budować swoje przewagi konkurencyjne, może tego typu biznesu cyfrowego użyć jako wielkiej rezerwy rozwojowej. Uważam, że na tej dziedzinie nie należy oszczędzać. To jest coś, co przyniesie wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału" - ocenił.

Również prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak uważa, że informatyka może być polską specjalnością. Przyznała, że słabością naszego kraju są wydatki na badania i rozwój, ale nie dotyczy to branży teleinformatycznej. Zauważyła, że od 2011 r. mamy ponad 300-procentowy wzrost wydatków na badania w tej gałęzi gospodarki.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podkreślał, że w Polsce jest ponad 1,6 tys. dużych firm, które zajmują się informatyką, 8,5 tys. spółek, a także 51 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą z pogranicza branży internetowej i małych usług. Poinformował, że na przełomie października i listopada MG chce zorganizować wyjazd na podobne do CeBIT-u targi w Stambule.

"Chcielibyśmy promować polską informatykę. Techniki informatyczne w mojej ocenie są absolutnie naszą polską specjalnością. Jesteśmy świetni jako deweloperzy, jesteśmy doskonali jako graficy czy jako programiści" - przekonywał.

Szef polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman mówił o stopniowej zmianie wizerunku polskiej gospodarki w świecie. Podkreślał, że obecnie nie ma już - jak w poprzednich latach - zagranicznych inwestycji w tzw. linie montażowe, przy których stoją ludzie i składają jakieś sprzęty. "Pojawiła się zupełnie inna jakość inwestycji. 57 proc. zagranicznych inwestycji w roku ubiegłym to były inwestycje w tzw. biznesy intelektualne, w tym w IT" - mówił. Jak poinformował, w tej chwili 70 proc. rynku (IT) to polskie przedsiębiorstwa z kapitałem obcym, a dwie trzecie z 400 tys. pracowników w tej branży w Polsce zatrudniają firmy z kapitałem obcym.

Na targach CeBIT było ok. 150 polskich wystawców. Targi zwiedziało ok. 280 tys. osób. MG realizuje program w ramach, którego przedsiębiorcy mogą uzyskać zwrot do 75 proc. kosztów udziału w seminariach, konferencjach, wystawach i misjach gospodarczych w Polsce i na świecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!