XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Piechociński: potrzebny pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji

Piechociński: potrzebny pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada Ministrów powinna powołać pełnomocnika rządu ds. cyfryzacji - uważa wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL).

Poseł na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił memorandum dot. rządowego programu cyfryzacji. Jego zdaniem pełnomocnik powinien zająć się stworzeniem i realizacją programu rządowego dot. wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Taka strategia powinna określać, ile w Polsce powstanie multipleksów telewizji cyfrowej, ile będzie nadawanych programów oraz to, czy będą one płatne, czy też nie.

W opinii Piechocińskiego, ze względów prestiżowych taki pełnomocnik powinien pracować w Kancelarii Premiera i reprezentować rząd w kontaktach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE).

"Pełnomocnik powinien mieć zapewniony odpowiedni budżet po to, aby bardzo szybko stworzyć stały zespół ekspertów oraz mieć możliwość zamawiania zewnętrznych ekspertyz" - zaznaczył.

Jak powiedział, w skład zespołu powinno wchodzić 3-4 specjalistów zajmujących się rynkiem medialnym i telekomunikacyjnym, prawem, zagadnieniami technicznymi i kwestiami ekonomicznymi. W ciągu 4-6 tygodni eksperci powinni przygotować podstawy rządowego programu.

Dodał, że zarówno UKE, KRRiT jak i nadawcy komercyjni oraz TVP oczekują, że Rada Ministrów zajmie się opracowaniem takiej strategii.

"W procesie (cyfryzacji - PAP) w ogóle nie uczestniczy rząd. Trzeba podkreślić, że nie tylko ten rząd. Podobnie było w poprzedniej kadencji Sejmu" - podkreślił poseł.

Jego zdaniem, aby rozpocząć w Polsce wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej, potrzebne jest też m.in. osiągnięcie porozumienia pomiędzy KRRiT i UKE oraz określenie przez rząd harmonogramu wyłączania sygnału analogowego telewizji.

"Rząd powinien również przygotować scenariusz awaryjny na wypadek braku rozstrzygnięć dotyczących procesu cyfryzacji w określonym terminie, np. nierozstrzygniętych przetargów" - dodał.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Według ostatnich ustaleń KRRiT, naziemna telewizja cyfrowa (w standardzie MPEG-4) pojawi się w Polsce we wrześniu br. w Warszawie, Poznaniu, Żaganiu i Zielonej Górze. W 2010 r. ruszy w kolejnych polskich miastach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: potrzebny pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!