Piechociński: powinniśmy być liderem w korzystaniu z badań

Piechociński: powinniśmy być liderem w korzystaniu z badań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska powinna mieć ambicje, by być liderem Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarze koordynacji badań naukowych i przenoszenia ich rezultatów do praktyki gospodarczej - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Szef resortu gospodarki odwiedził krakowską siedzibę KIC InnoEnergy, europejskiego projektu wspierającego rozwój innowacji w obszarze energetyki. Zapoznał sią tam z założeniami kilku przedsięwzięć realizowanych przy wsparciu KIC InnoEnergy, m.in. prac nad przemysłowym zagospodarowaniem CO2 prowadzonych przez Tauron Wytwarzanie oraz proponowanych przez spółkę Gradis rozwiązań z zakresu zaawansowanego energooszczędnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Nawiązując do prowadzonych przy wsparciu KIC działań badawczo-wdrożeniowych i edukacyjnych na szczeblu akademickim, Piechociński zaapelował o przełamanie myślenia wewnątrzbranżowego. Akcentował, że rozwój wymaga m.in. współpracy z innymi partnerami - także europejskimi.

- Naszą ambicją powinno być, abyśmy byli liderem Europy Środkowo-Wschodniej także w wymiarze nauki - koordynacji badań, przenoszenia ich do praktyki gospodarczej. Również poprzez ściąganie naukowców, pomysłów z tamtej strony do naszego obiegu gospodarki, infiltrowanie, analizowanie i budowanie pewnych przewag konkurencyjnych - uznał wicepremier.

W kontekście prezentowanych w KIC InnoEnergy projektów minister gospodarki zwrócił uwagę na nacisk w zgłoszonych przez przemysł tzw. programach sektorowych na efektywność zużycia i wytwarzania energii. Zaapelował do partnerów KIC InnoEnergy o rozważenie np. możliwości wykorzystania wypracowywanych przez nich rozwiązań np. do potrzebującego energooszczędności sektora motoryzacyjnego.

- Każda energia najtańsza - to energia niezużyta. To główny kierunek: inteligentne miasta, inteligentne domy, inteligentne zarządzanie, a także wprowadzenie do obiegu publicznego inteligentnego licznika, () którego jesteśmy pionierem europejskim i gigantycznym wytwórcą. To przy okazji także sprzedawanie swojej technologii - zaznaczył.

Piechociński zasugerował też partnerom KIC InnoEnergy m.in. zaangażowanie we współpracę z KGHM przy projekcie wykorzystania miedzi w ogniwach fotowoltaicznych (własna technologia mogłaby pozwolić obniżyć koszty wytwarzania energii z fotowoltaiki, aby było możliwe jej wdrożenie na skalę przemysłową). Prosił też o wsparcie w debacie publicznej nad wypracowywaniem zasad certyfikacji i dopuszczania technologii energetycznych, a także o pomoc w zakresie rozwiązań związanych z monitorowaniem pracy urządzeń energetycznych.

Mówiąc o perspektywach rozwoju energetyki wiatrowej minister gospodarki nawiązał do ubiegłotygodniowych problemów z brakiem mocy w systemie energetycznym. - Myślę, że to doświadczenie, które wydarzyło się w Bełchatowie, mówię o usterce materiałowej w największej "850-tce" (bloku energetycznym 858 MW - PAP), które było powodem decyzji o wprowadzeniu "20-tki" (dwudziestego stopnia zasilania - PAP) z niedzieli na poniedziałek, także nas uczy pewnego myślenia - uznał.

- Jeśli mógłbym państwu zalecać (), warto popracować nad mechanizmem dodatkowej kontroli z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy, bo tu nie powiedzieliśmy ostatniego zdania - także z punktu widzenia np. prześwietlania czy weryfikowania części, akcesoriów czy podzespołów. Bezawaryjność systemów energetycznych będzie w tej chwili jednym z największych wyzwań - wyjaśnił Piechociński.

Przywołując prace badawczo-rozwojowe nad tzw. czystymi technologiami węglowymi, wicepremier podkreślił, że stara się wciągać do tego polskiego pomysłu zagranicznych partnerów - kapitałowo i biznesowo. Rozwój tej dziedziny mógłby m.in. pomóc w działaniach Polski na rynkach trzecich, np. w perspektywie modernizacji indyjskiej energetyki, w której "mamy wielkie ambicje".

W programie poniedziałkowej wizyty Piechocińskiego w woj. małopolskim - prócz wizyty w KIC InnoEnergy - znalazły się m.in. spotkanie z zarządem koncernu Arcellor Mittal, wizyta w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie oraz wizyta w Fabryce Maszyn i Urządzeń OMAG w Brzezince.

Po spotkaniu z przedstawicielami ArcelorMittala Piechociński przypomniał informację z początku lipca br., gdy firma zadeklarowała wznowienie przygotowań do remontu wielkiego pieca w krakowskiej hucie i zapowiedziała tam inwestycje łącznie na ponad 500 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: powinniśmy być liderem w korzystaniu z badań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!