Pierwsza w Polsce sieć w tzw. standardzie LoRa

Pierwsza w Polsce sieć w tzw. standardzie LoRa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inżynierowie z firmy Espotel Poland we Wrocławiu zaprojektowali i uruchomili pierwszą w Polsce sieć w tzw. standardzie LoRa. To rodzaj bezprzewodowego przesyłania danych, który zużywa mało energii i jest dużo tańszy od tradycyjnych usług internetowych.

Jak powiedział PAP prezes zarządu firmy Espotel Poland Maciej Sibiński, sieć w standardzie LoRa działa w paśmie nielicencjonowanym ISM, z czego m.in. wynika jej cenowa konkurencyjność wobec tradycyjnych łączy internetowych czy poprzez sieci komórkowe.

Jak wyjaśnił, ten standard wykorzystuje technologię stosowaną np. w radarach wojskowych, a znaną od lat trzydziestych XX wieku.

"Sygnał radiowy jest modulowany i przesyłany do serwera z nadajnika zasilanego przez kilka lat jedną baterią, dlatego koszty są niewielkie. To jednorazowy wydatek rzędu kilkunastu złotych" - powiedział Sibiński.

Zaznaczył, że transmisja w standardzie LoRa ma swe ograniczenia pod względem jakościowym, ale w założeniu może ona służyć przede wszystkim w tzw. usłudze internetu rzeczy.

"Przesyłanie plików o dużej jakości np. filmów HD może być utrudnione lub niemożliwe. Małe zużycie energii to również mniejszy zasięg, ale nasza sieć w warunkach miejskiej zabudowy działa na odległość kilku kilometrów i może być wykorzystywana do monitorowania wielu urządzeń, czyli m.in. w usłudze internet rzeczy" - powiedział szef firmy.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o takie usługi, jak np. monitorowanie miejsc parkingowych, sprzętu gospodarstwa domowego, odczytywanie stanu liczników mediów.

"Dzięki temu możemy sprawdzić, co dzieje się w naszym domu. Rodzą się też takie możliwości, że np. zagrożony zawałem chory na serce człowiek może mieć monitorowany stan zdrowia w trybie ciągłym i przywołana zostanie do niego niezbędna pomoc lub otrzyma ostrzeżenie o konieczności odpoczynku" - mówił Sibiński.

Dodał, że sieci w podobnym standardzie działają już w kilku krajach europejskich m.in. w Finlandii, Francji, Holandii i Belgii oraz w RPA i Singapurze.

"Są wykorzystywane przez operatorów komercyjnych, często jako uzupełnienie innych sieci do świadczenia usług komercyjnych. My uruchomiliśmy tę sieć tutaj, bo we Wrocławiu mamy liczne środowisko firm z branży IT i chcemy popularyzować te rozwiązania np. zorganizować zawody dla inżynierów z tej branży" - powiedział prezes Espotelu.

Espotel Poland zatrudnia ponad 70 osób i działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. W WPT funkcjonuje ponad 200 firm, zatrudniających około 1600 osób. Głównym udziałowcem WPT jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie wyższe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!