XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej w placówce pocztowej

Pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej w placówce pocztowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze w Polsce Centrum Aktywności Cyfrowej (CAC) otwarto w poniedziałek w urzędzie pocztowym nr 1 w Sosnowcu. To efekt porozumienia rządu z Pocztą Polską. Ma ono umożliwić m.in. załatwianie spraw urzędowych w 500 takich Centrach na pocztach w całym kraju.

Porozumienie podpisali 13 sierpnia br. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak. Przewiduje ono stworzenie możliwości załatwiania spraw urzędowych w ok. 500 placówkach pocztowych (warunkiem będzie posiadanie tzw. podpisu zaufanego). Porozumienie przewiduje też m.in. udostępnienie bezpłatnego dostępu do internetu w 4,5 tys. placówkach Poczty Polskiej.

Pierwsza placówka z CAC znajduje się w centrum Sosnowca, w urzędzie pocztowym nr 1 przy ul. 3 Maja. Minister Halicki wyjaśniał tam w poniedziałek, że chodzi przede wszystkim o to, aby elektroniczne usługi administracyjne były dostępne nie tylko w ramach istniejącej administracji i funkcjonujących urzędów, które są już do tego przygotowane.

- Poczta Polska ma łącznie ponad 8 tys. placówek, z czego co najmniej połowę w pełni zinformatyzowanych, a tak wyposażonych (jak urząd nr 1 w Sosnowcu - PAP) za chwilę tysiąc. Chcemy, żeby w tych nowoczesnych punktach przygotowanych przyjaźnie do obsługi klienta, było też miejsce do obsługi tych, którzy chcieliby skorzystać z usług e-administracyjnych - mówił Halicki.

Szef MAC wymieniał, że w centrach będzie można wysłać korespondencję urzędową, rozliczyć się, dostać potwierdzenia czy zaświadczenia z różnych urzędów. - Wachlarz tych usług jest bardzo bogaty, ale z każdym tygodniem będzie większy. Bardzo polecam założenie profilu zaufanego (rodzaju podpisu elektronicznego, umożliwiającego korzystanie z e-usług administracji - PAP), teraz także w coraz większej liczbie placówek Poczty Polskiej - zaznaczył Halicki.

Wskazał przy tym, że placówki pocztowe są częściej bliżej obywatela niż np. urzędy gminne. "Poczta Polska zasługuje na uwagę nie tylko jako instytucja nowoczesna i nastawiona na przyszłość (), ale będzie także bardzo blisko administracji państwowej, administracji samorządowej" - podkreślił.

Halicki przypomniał, że załatwianie usług e-administracyjnych umożliwia obywatelom tzw. platforma E-PUAP. - Dość powszechnie korzystamy (w ramach) tej platformy z usług, które oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. () Dzisiaj już także mogą państwo złożyć wniosek on-line o wydanie dowodu osobistego czy o dokument ubezpieczenia EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) - i otrzymać go potem w ciągu paru dni do ręki za pośrednictwem Poczty Polskiej - mówił szef resortu administracji.

Wśród innych możliwości E-PUAP wymienił np. czynności związane z budową domu (zgłoszenie czynności, wycinki drzew) sprawami geodezyjnymi i kartograficznymi czy możliwość założenia on-line firmy. - Liczba usług, które udostępnimy za pomocą E-PUAP, będzie jeszcze w tym roku sięgała 140 - zapowiedział.

Wiceprezes Poczty Polskiej Ireneusz Piecuch akcentował, że usługi e-administracji na poczcie to jeden z efektów traktowania przez firmę misji "Poczta Polska - zaufana, bliska, bezpieczna". - Wszystkie te elementy są ważne nie tylko w życiu fizycznym, ale też cyfrowym. W ten sposób widzimy swój udział w realizacji tej misji - wyjaśnił.

- Proszę pamiętać, że poczta ma ok. 2,4 tys. placówek w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców. To ten obszar i ci klienci, na których chcemy zwrócić szczególną uwagę - zwalczając nie tylko wykluczenie kontowe, bo dzięki Bankowi Pocztowemu właśnie to robimy - ale (...) powalczyć z wykluczeniem cyfrowym - dodał Piecuch.

Wiceprezes Poczty Polskiej wskazał, że obok ozwoju sieci CAC liczba bezpłatnych hotspotów w placówkach Poczty Polskiej zwiększy się z obecnych 100 do "niedługo ponad 4 tys. placówek".

Centra Aktywności Cyfrowej to jedno- lub dwuosobowe stanowiska z dostępem do internetu. Zgodnie z założeniami mają służyć aktywizacji lokalnych społeczności i upowszechnianiu wykorzystania internetu i nowych technologii poprzez dostęp do e-usług prywatnych i publicznych (e-administracja, e-bankowość, e-deklaracje, e-handel, e-konsultacje społeczne, e-zdrowie czy udostępnianie cyfrowych zasobów kultury).

W ramach tzw. usług e-government CAC mają umożliwiać m.in. zakładanie i potwierdzanie tzw. profilu zaufanego (zestaw danych wykorzystywanych jako metodę uwierzytelniania), korzystanie z platformy PUE (obsługującej usługi ZUS), założenie firmy poprzez CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i przeglądanie rejestru, a także weryfikację dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. W każdym z CAC ma też znajdować się strefa gier interaktywnych - dla dzieci.

W odnowionej placówce Poczty Polskiej nr 1 w Sosnowcu, prócz nowego punktu CAC znajduje się m.in. automat umożliwiający samodzielną wysyłkę i opłacenie kartek, listów czy paczek przez całą dobę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej w placówce pocztowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!