Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pierwsze kontrakty z ESA wspierające polskie przedsiębiorstwa

Autor: wnp.pl (PS)
22-10-2013 12:08

W czwartek w siedzibie Ministerstwa Gospodarki podpisanych zostanie osiem kontraktów na realizację projektów w przemyśle kosmicznym.

Przez pierwsze pięć lat naszego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA (do końca 2017 r.) polskie podmioty będą objęte specjalnym programem wsparcia. Jego celem jest dostosowanie ich możliwości do udziału w programach i projektach tej agencji.
Część pieniędzy pochodząca z naszej składki członkowskiej do ESA będzie przeznaczana wyłącznie na kontrakty dla krajowych firm i instytutów naukowo-badawczych. O pozostałą część polskiej składki przedsiębiorstwa mogą się ubiegać, zgodnie z ogólnymi zasadami i procedurami przetargowymi ESA.

Wiosną 2013 r. ogłoszony został pierwszy konkurs, w którym polskie przedsiębiorstwa i instytuty złożyły łącznie 73 projekty. Spośród nich do wdrożenia zakwalifikowano 35, po szczegółowej analizie i ewaluacji dokonanej przez administrację polską i ESA. Z pierwszymi ośmioma, zostanie podpisana umowa w czwartek.

ESA realizuje dwa rodzaje programów.

Po pierwsze, programy obowiązkowe , w których wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do uczestnictwa. Są one finansowane ze składek państw członkowskich (ich wielkość jest proporcjonalna do dochodu narodowego poszczególnych państw). Programy te obejmują m. in. badania przestrzeni kosmicznej oraz budowę i wykorzystanie sprzętu służącego takim badaniom, programy naukowe – fizyka systemu słonecznego, astronomia i fizyka podstawowa, badania technologiczne, programy edukacyjne, pośrednictwo w przepływie informacji o programach kosmicznych państw.

Po drugie, programy opcjonalne – tj. finansowane tylko przez państwa w nich uczestniczące. Udział poszczególnych krajów jest ustalany w drodze negocjacji odrębnie dla każdego programu. Ich zakres nie jest określony ściśle. Zalicza się tu m.in. budowę europejskiej rakiety nośnej, loty załogowe, eksplorację robotyczną i programy służące użytkowym zastosowaniom technik kosmicznych (telekomunikacja, obserwacja Ziemi, nawigacja), a ostatnio także Space Situational Awareness (SSA).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP