XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwszy polski procesor zaprezentowano w MG

Pierwszy polski procesor zaprezentowano w MG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy opracowany całkowicie w Polsce procesor przedstawili w piątek założyciel firmy GryfTechnologia Marcin Kwiatkowski i wicepremier Waldemar Pawlak. Układ jest przeznaczony do sterowania najróżniejszymi urządzeniami elektronicznymi.

Stworzenie pierwszego polskiego procesora to efekt rocznej pracy kilkuosobowego zespołu, układ powstał bez żadnego wsparcia ze strony instytucji, wyłącznie jako prywatna inicjatywa - podkreślał Kwiatkowski, prezentując płytę główną z procesorem.

Układ, nazwany "Warszawa", jest dedykowany do sterowania najróżniejszymi urządzeniami elektronicznymi, na przykład domową automatyką, ogrzewaniem czy sprzętem AGD.

To nie jest rewolucyjna konstrukcja, ale ze względu na możliwość łatwego programowania w popularnym języku Java, możliwości zastosowania są bardzo szerokie, proces pisania oprogramowania do sterowania elektroniką nigdy nie był tak prosty - tłumaczył Kwiatkowski.

"To, że zrobiliśmy ten procesor, być może będzie początkiem w Polsce nowej dziedziny gospodarki. Mamy nadzieję, że docelowo cały proces produkcji będzie się odbywał w Polsce, bo teraz projekt jest wysyłany do zagranicznej fabryki, która fizycznie go wykonuje" - podkreślał.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że w przypadku procesora mamy do czynienia z klasycznym przykładem innowacji, czyli pokonaniem drogi od pomysłu do jego wdrożenia. Zwrócił uwagę, że procesor lokuje się między bardzo tanimi produktami azjatyckimi, a bardzo drogimi procesorami produkowanymi np. w Niemczech czy Włoszech. GryfTechnologia szacuje, że cena dla końcowego odbiorcy wynosi poniżej 100 zł.

Procesor odróżnia od masowych produktów duża elastyczność i możliwość łatwego dopasowania do konkretnego odbiorcy - dodał Pawlak, oceniając, że takie właściwości to rynkowa przewaga.

"Dzięki temu będzie możliwe zaoferowanie sterowania urządzeniami domowymi, jak pompy ciepła, ogrzewanie, pralki, zmywarki. To rozwiązanie pozwala lepiej zoptymalizować zużycie energii" - mówił wicepremier. Może to być element inteligentnej sieci energetycznej - Smart Grid - gdzie urządzenia kontrolne powinny zapewniać możliwość transmisji energii w dwie strony - dodał Pawlak.

Marcin Kwiatkowski zaznaczył, że pierwsze rozwiązanie oparte na "Warszawie" to kompletny system zbierania danych telemetrycznych. Może je otrzymywać z liczników mediów - wody, prądu, gazu, najróżniejszych czujników, np. przepływu wody czy stężenia gazu czy danych z całych linii produkcyjnych. Analiza takich danych pozwala np. na ograniczenie zużycia kosztownych mediów - podkreślają twórcy procesora.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwszy polski procesor zaprezentowano w MG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!