PIIiT: Rynek telekomunikacyjny w Polsce jest wart 11 mld euro

PIIiT: Rynek telekomunikacyjny w Polsce jest wart 11 mld euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek telekomunikacyjny jest wart ponad 11 mld euro, natomiast rynek informatyczny 5 mld euro - poinformował prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) Wacław Iszkowski.

- Od akcesji Polski do Unii Europejskiej możemy z satysfakcją stwierdzić, że rozwój rynku usług teleinformatycznych przebiega z dużym przyspieszeniem w relacji do warunków z początków lat 90. - powiedział Iszkowski podczas konferencji "Komunikacja elektroniczna XXI wieku".

Konferencję zorganizowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Charakteryzując polski rynek teleinformatyczny Iszkowski przypomniał, że ponad 60 proc. gospodarstw domowych ma komputer, a 40 proc. dostęp do szerokopasmowego internetu. Ponad 20 proc. społeczeństwa korzysta z bankowości elektronicznej, a przy sprzyjającej koniunkturze gospodarczej następuje wzrost zakupów sprzętu elektronicznego.

Znaczący udział w rynku ma kilkaset firm informatycznych z polskim kapitałem, wśród nich kilka największych notowanych jest na GPW.

Prezes PIIiT zwrócił uwagę, że jednym problemów w sektorze usług elektronicznych jest słabo rozpowszechniony podpis elektroniczny. "Obecne rozwiązania są trudne do zrozumienia dla obywateli, dlatego też nie ma jeszcze szerokiego zastosowania w administracji" - powiedział.

Jego zdaniem, konieczne jest przekonanie sektora bankowego, aby zaczął powszechnie wykorzystywać podpis elektroniczny w swoich systemach.

Mówiąc o rynku telekomunikacyjnym Iszkoski przypomniał, że w sieciach telefonii kablowej jest 11 mln gniazdek, przy czym liczba ta zmniejsza się od dwóch lat. "Obecnie tylko ponad 60 proc. gospodarstw domowych korzysta z telefonii stacjonarnej a operatorzy uzupełniają tę lukę wykorzystując m.in. technologię GSM" - dodał.

Według niego, dużym problemem w rozwoju telefonii komórkowej stają się ograniczenia środowiskowe. "Chodzi o to, żeby wypracować system informowania społeczeństwa o rzeczywistym wpływie telefonii mobilnej i infrastruktury sieci bezprzewodowej na zdrowie ludności" - podkreślił.

Obecna na konferencji Komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding zwróciła uwagę na szczególną rolę nowoczesnych rozwiązań technicznych w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Jej zdaniem, wzrost wydajności w firmach w 50 proc. jest związany z przyjmowaniem bądź też odrzucaniem rozwiązań technicznych. - Technika jest czynnikiem wzrostu w całej gospodarce - podkreśliła.

Przypomniała także, że KE doprowadziła do obniżenia cen roamingu dla tych, którzy korzystają z telefonów komórkowych poza granicami kraju. - Pierwszym operatorem w UE, który to zrobił był polski operator - dodała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIIiT: Rynek telekomunikacyjny w Polsce jest wart 11 mld euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!