XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela

PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wpisanie Polkomtela, operatora sieci telefonii komórkowej Plus, na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, nie wpłynie na plan PKN Orlen, by wyjść z tej inwestycji tak szybko, jak to będzie możliwe, poinformował w środę prezes Orlenu Piotr Kownacki.

- Chcemy wyjść rychło z Polkomtela, jak tylko będzie taka możliwość. Na razie nie robimy tego z powodu sporu arbitrażowego - powiedział Kownacki dziennikarzom podczas "Forum Ekonomicznego" w Krynicy.

Dodał, że wtorkowa decyzja o umieszczeniu Polkomtela na liście spółek strategicznych nie wpływa na plany Orlenu. - Nie przewiduję, żeby miało to powodować zmianę planów Orlenu - powiedział prezes.

Kownacki podkreślił, że Orlen chce wyjść z tej inwestycji "w sposób najkorzystniejszy" i dodał, że nie ma znaczenia, czy będzie to sprzedaż przez giełdę, czy inwestorowi.

Polkomtel znalazł się na ogłoszonej we wtorek liście spółek, w których Skarb Państwa ma prawo tzw. złotego weta nieoczekiwanie dla rynku. Przyjęte we wtorek rozporządzenie przewiduje, że Skarb Państwa może m.in. zgłaszać sprzeciw wobec niektórych uchwał organów statutowych 17 znajdujących się na liście spółek.

Tymczasem przyjęta w czerwcu strategia PKN Orlen zakłada sprzedaż udziałów w spółce Polkomtel w 2007 roku. Ma to być jeden z warunków realizacji programu zmniejszania dźwigni finansowej koncernu, liczonej jako stosunek skonsolidowanego długu netto do EBITDA, z planowanego na ten rok poziomu 1,6x do 1,4x w 2008 roku aż do 0,7x w 2012 roku.

Duńskie TDC chciało odsprzedać pozostałym akcjonariuszom Polkomtela swój pakiet 19,61proc. akcji, ale cenę, po jakiej chciało to uczynić, zakwestionował brytyjski Vodafone, posiadający także 19,61 proc. kapitału. Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie arbitrażowe w Wiedniu.

Polskimi udziałowcami Polkomtela są: PKN Orlen i KGHM Polska Miedź (posiadają po 19,61 proc. akcji), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE; 17,56 proc.) oraz Węglokoks (4,00 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!