XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Po rozbudowie otwarto Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Po rozbudowie otwarto Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Gdańsku otwarto uroczyście w piątek rozbudowany Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego. Istnieje w nim 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny to instytucja, która ma tworzyć swoistą platformę do współpracy nauki i gospodarki. W tym celu współpracuje on z przedsiębiorstwami, uczelniami, studentami i młodymi firmami. Park powstał w 2006 r., a jego założycielem i właścicielem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Jednym z gości uczestniczących w piątkowym otwarciu była komisarz UE ds. badań naukowych, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. "Stoicie na barkach takich gigantów jak Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy synowie Gdańska - Heweliusz czy Daniel Fahrenheit. Możecie czerpać też inspirację od prof. Hilarego Koprowskiego" - powiedziała w czasie uroczystości komisarz życząc przy tym sukcesów wszystkim polskim badaczom.

Geoghegan-Quinn przypomniała, że Polska wyjątkowo dobrze poradziła sobie z kryzysem, który w ostatnich latach dotykał kraje Unii. "Żeby jednak zachować te dobre wyniki, Polska musi jeszcze bardziej przyspieszyć w kierunku ekonomii napędzanej nauką, musi pobudzać ten ruch" - powiedziała komisarz dodając, że od czasu wejścia do Unii nasz kraj wiele już zrobił dla połączenia działań gospodarczych z działaniami badaczy i naukowców.

Komisarz UE przypomniała, że w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 pojawi się program badań i innowacji o nazwie "Horyzont 2020", z którego będzie mógł korzystać każdy kraj członkowi Unii. "Horyzont 2020 odnosi się do całego łańcucha innowacji: od podstawowych badań po produkty innowacyjne" - powiedziała dodając, że program zapewni pieniądze m.in. na różnego rodzaju testy, tworzenie prototypów czy programy pilotażowe dla badań napędzanych przez biznes.

"Takie Parki, jak ten gdański w Horyzoncie 2020 będą miejscem, gdzie odbywać się będzie interakcja między przemysłem a biznesem, tym samym dając iskrę, która pozwoli rozwijać innowacje" - powiedziała komisarz Geoghegan-Quinn.

B. premier a dziś europoseł Jerzy Buzek ocenił, że - w obliczu kryzysu, bez innowacji Europa sobie nie poradzi. Dodał, że politycy, w tym władze Unii i poszczególnych państw, są odpowiedzialni za stworzenie odpowiednich warunków do partnerskiej współpracy pomiędzy przemysłem a nauką.

Obok komisarz UE oraz Jerzego Buzka w otwarciu Parku wzięli też udział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński oraz wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2006 r., kiedy to rozpoczęto adaptację na jego potrzeby Gdańskich Zakładów Graficznych. W kolejnych latach Park był rozbudowywany m.in. z funduszy unijnych przeznaczonych na podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dziś Park dysponuje obiektami o łącznej powierzchni 40 tys. m kw. Koszt jego budowy wyniósł w sumie około 150 mln zł.

W Parku istnieje około 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii, przede wszystkim w dziedzinach biotechnologii, IT oraz energetyce. Na jego terenie znajdują się też laboratoria, hale produkcyjne i inkubator przedsiębiorczości. Park zapewnia swoim lokatorom usługi administracyjne, prawne, księgowe, doradcze, szkoleniowe, a także zaplecze socjalne w postaci żłobka i przedszkola przyzakładowego. Mają tu też miejsce wydarzenia kulturalne adresowane do mieszkańców Trójmiasta i okolic.

GPNT nosi imię światowej sławy wirusologa i immunologa polskiego pochodzenia, prof. Hilarego Koprowskiego, odkrywcy szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Zmarły w kwietniu 2013 r. uczony pracował i na stałe mieszkał w USA. Gdy Gdański Park Naukowo-Technologiczny we wrześniu 2008 roku otrzymywał jego imię, prof. Koprowski był gościem honorowym uroczystości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po rozbudowie otwarto Gdański Park Naukowo-Technologiczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!