XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Podkarpacki bank jako pierwszy w Europie wprowadza biometryczne bankomaty

Podkarpacki bank jako pierwszy w Europie wprowadza biometryczne bankomaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka jako pierwszy w Europie wyposaży całą swoją sieć bankomatów w urządzenia biometryczne - poinformowała PAP dyrektorka Departamentu Sprzedaży PBS Ewa Zgłobicka.

Dodała, że od 2009 r. działał jeden taki bankomat w Sanoku. "Testowaliśmy tę usługę i zdała ona egzamin. Dlatego, jak tylko pozwolą warunki pogodowe, urządzenia biometryczne znajdą się na wszystkich 65 bankomatach naszej sieci. Planujemy, że stanie się to do połowy kwietnia tego roku. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się bezpieczeństwo wypłaty gotówki z naszych bankomatów" - powiedziała.

Urządzenie biometryczne umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu poprzez przyłożenie palca do specjalnego czytnika, który nie tylko skanuje linie papilarne, ale też sprawdza układ naczyń krwionośnych. System naczyń krwionośnych jest wyjątkowy dla każdego człowieka i nie zmienia się z wiekiem. Czytnik skanuje też cień hemoglobiny, który sprawdza czy nasze tkanki są jeszcze żywe.

"W skrócie można powiedzieć, że czytnik skanując sieć naszych naczyń krwionośnych przetwarza ją na kod biometryczny, niepowtarzalny dla nikogo innego" - wyjaśniła Zgłobicka. Podkreśliła, że cała procedura trwa szybko - 1,5 sekundy.

Klient, który chce skorzystać z tej możliwości musi podczas zakładania rachunku w banku zostawić swój wzorzec biometryczny z jednego palca prawej oraz lewej dłoni. Jest on pobierany przy pomocy urządzenia do skanowania układu naczyń krwionośnych. Następnie wzorzec wprowadzamy jest do systemu wraz z pozostałymi danymi osobowymi.

Koszt wprowadzenia takiego rozwiązania jest tajemnicą handlową, ale - jak powiedziała Zgłobicka - jest on jednak "mniejszy niż się wydaje".

Technologia biometryczna powstała kilka lat temu w Japonii, gdzie jest rozpowszechniona. Jak powiedziała PAP Bożena Borowiec z firmy Hitachi, która produkuje te urządzenia, w kraju kwitnącej wiśni zainstalowanych jest już ok. 80 tys. bankomatów z czytnikiem biometrycznym.

"W Europie urządzenia te popularne są w Turcji. W Polsce oprócz PBS, który jest liderem we wprowadzaniu tej technologii, z biometrii korzysta jeszcze tylko Bank Polskiej Spółdzielczości" - dodała.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku jest jedną z najstarszych instytucji finansowych w kraju. Początki działalności banku sięgają 1871 r. Obecnie PBS jest drugim w Polsce bankiem spółdzielczym pod względem wysokości kapitałów własnych i największym, jeśli chodzi o liczbę placówek. Prowadzi działalność na terenie województwa podkarpackiego. Zatrudnia 600 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podkarpacki bank jako pierwszy w Europie wprowadza biometryczne bankomaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!