XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Podlaskie podsumowało postępy w e-administracji

Podlaskie podsumowało postępy w e-administracji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Załatwianie różnych spraw kierowanych do samorządów, ale i do administracji rządowej przez internet w jednym miejscu jest już możliwe w Podlaskiem dzięki wspólnej platformie cyfrowej samorządu i rządu - w Cyfrowym Urzędzie Wrót Podlasia.

Poinformowano o tym w piątek na konferencji w Białymstoku podsumowującej realizację dwóch kluczowych projektów związanych z wdrażaniem elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego w administracji publicznej.

Jeden realizował samorząd województwa, 129 samorządów lokalnych (gmin i powiatów) oraz ponad 1,1 tys. innych jednostek, drugi - wojewoda podlaski i 19 jednostek administracji rządowej. Główny cel obu tych projektów to lepszy dostęp do usług administracyjnych drogą elektroniczną.

Powstał wspólny katalog usług dla mieszkańców, obecnie jest ich około 400 - poinformował pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. informatyzacji Mariusz Madejczyk. Można np. wziąć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, zweryfikować na policji ile mamy punktów karnych za nieprawidłową jazdę (choć jest to płatne), czy ważny jest dowód rejestracyjny osoby, od której kupujemy auto. Nie da się za to np. wyrobić paszportu bez osobistego stawiennictwa w urzędzie, gdyż potrzebne są odciski palców.

Ze strony samorządów na początek jest pakiet 10 usług: np. deklaracja ws. podatku leśnego, gruntowego, zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych - poinformował Robert Kursa z urzędu marszałkowskiego.

Wojewoda podlaski Andrzej Meyer powiedział, że z punktu widzenia mieszkańca nie jest ważne, czy jego sprawą będzie się zajmował samorząd czy administracja rządowa. "Ważne jest to, żeby mieć łatwy dostęp do załatwienia swojej sprawy" - mówił wojewoda. Dodał, że liczba spraw załatwianych elektronicznie rośnie, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wolą zrobić to przez internet zamiast chodzić do urzędu.

Pieniądze na oba projekty pochodziły z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Stworzenie wspólnego samorządowo-rządowego cyfrowego urzędu - razem z doposażeniem urzędów w sprzęt techniczny kosztowało "kilka milionów złotych" - poinformowała dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk.

By skorzystać z Cyfrowego Urzędu Wrót Podlasia i przez internet składać pisma w różnych sprawach, trzeba dysponować albo podpisem kwalifikowanym albo wyrobić sobie profil zaufany na platformie e-PUAP.

Dyrektor Aleksiejczuk powiedziała dziennikarzom, że stworzenie Cyfrowego Urzędu Wrót Podlasia wchodzi teraz w etap "otwarcia się na kontakty z klientami". Urzędy będą się teraz zajmować promowaniem tych możliwości wśród mieszkańców regionu.

"Oczywiście nie wszystkie jednostki są przygotowane i jakby nastawione na tę formę świadczenia usług (elektroniczną - PAP)" - powiedziała Aleksiejczuk i dodała, że jeśli dana instytucja uzna, że daną sprawę można wszcząć elektronicznie i dalej prowadzić ją w ten sposób, bez bezpośredniego kontaktu z klientem, to ma taką możliwość. "I to jest clou tej sprawy" - wyjaśniła PAP Aleksiejczuk.

Podkreśliła, że urzędnicy mają świadomość, że liczba spraw załatwianych elektronicznie nie będzie rosła lawinowo, ale zainteresowanie ze strony klientów urzędów powinno sprawiać, że będą na to zwracać coraz większą uwagę. Zaznaczyła, że strona www.wrotapodlasia.pl (portal samorządowy) jest dostępna również na smartfony i inne urządzenia mobilne, przez co można z niej jeszcze powszechniej korzystać. "To sprawia, że sprawę możemy wszcząć nawet będąc na wakacjach" - dodała.

W Cyfrowym Urzędzie Wrót Podlasia stworzono katalog usług razem z administracją rządową, będzie on sukcesywnie rozbudowywany. "Będziemy rozwijać te usługi, które będą się cieszyły największym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa" - powiedziała Agnieszka Aleksiejczuk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podlaskie podsumowało postępy w e-administracji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!