XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Podpisano porozumienie dot. cyfrowych umiejętności Polaków

Podpisano porozumienie dot. cyfrowych umiejętności Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce podpisano w środę w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski objął inicjatywę honorowym patronatem.

Do Porozumienia przystąpiły instytucje, organizacje pozarządowe, firmy oraz stowarzyszenia naukowe, które chcą wspierać rozwój kompetencji cyfrowych Polaków. Chodzi m.in. o takie działania jak zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w bibliotekach publicznych, prowadzenie szkoleń dotyczących korzystania z komputera i internetu dla dzieci, młodzieży i dorosłych a także kampanii zachęcających młodzież do podejmowani studiów na kierunkach informatycznych.

Podpisany dokument zakłada rozwijanie m.in. takich form działania jak przygotowanie katalogu dobrych praktyk, udzielanie wsparcia ogólnopolskim, regionalnym oraz lokalnym inicjatywom oraz wydarzeniom związanym z rozwojem umiejętności wykorzystywania technologii cyfrowych, koordynowania kampanii informacyjnych i promocyjnych związanych z celami Porozumienia. Inicjatywa zakłada także organizowanie co dwa lata konferencji poświęconych ocenie umiejętności cyfrowych Polaków.

Z inicjatywą Porozumienia wystąpili Michał Boni minister administracji i cyfryzacji oraz Włodzimierz Marciński pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji przy wsparciu grupy organizacji pozarządowych.

Jak podkreśliła obecna na uroczystości w Pałacu Prezydenckim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i jednocześnie komisarz europejski ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, podpisane w środę porozumienie nawiązuje do najlepszych inicjatyw europejskich, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających zaawansowane kompetencje cyfrowe.

Michał Boni podkreślił, że umiejętności cyfrowe mają znaczenie dla rozwoju. "Powszechność i zaawansowane umiejętności cyfrowe mieszkańców danego kraju stają się wyznacznikiem dynamiki rozwoju społeczeństwa" - zaznaczył Boni.

Jeden z inicjatorów Porozumienia, Włodzimierz Marciński, zaznaczył, że inicjatywa ma charakter otwarty. "Porozumienia ma otwartą formułę i zakłada możliwość przystępowania kolejnych członków, którzy zadeklarują poparcie dla tej idei oraz działania wpisujące się w misję Porozumienia" - powiedział Marciński.

Jak podaje Komisja Europejska już w 2015 roku 90 proc. tworzonych miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych. Według tegorocznych badań Diagnozy społecznej z komputerów i internetu nie korzysta 36 proc. dorosłych Polaków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podpisano porozumienie dot. cyfrowych umiejętności Polaków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!