Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych

Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polacy stopniowo rezygnują z telefonów stacjonarnych na rzecz komórek - wynika z opublikowanego w piątek przez Komisję Europejską sondażu Eurobarometr, przeprowadzonego w 27 krajach UE.

W ciągu zeszłego roku liczba polskich gospodarstw domowych, w których nie ma linii stacjonarnej, a jest za to przynajmniej jeden telefon komórkowy, zwiększyła się z 27 do 32 proc. Jednocześnie z 64 do 62 proc. spadła liczba gospodarstw wyposażonych w telefon stacjonarny.

Ponadto w ciągu ostatniego roku nieznacznie spadła - z 47 do 46 proc. - liczba gospodarstw, które mają zarówno telefon komórkowy, jak i stacjonarny.

Szybkiemu zwiększeniu liczby posiadanych przez Polaków komórek Polska zawdzięcza najszybszy w UE wzrost liczby gospodarstw, które mają dostęp do telefonu - o 7 pkt proc. w ciągu roku, do poziomu 95 proc., czyli tyle, ile wynosi średnia unijna.

Zdaniem KE wybór telefonu komórkowego jako jedynego w gospodarstwie domowym to trend ogólnoeuropejski. W UE blisko co czwarte (24 proc.) gospodarstwo domowe korzysta wyłącznie z komórki. Najszybciej proces ten następuje w Portugalii (w ciągu roku wzrost o 12 pkt proc.), Czechach (10 pkt) i Bułgarii (8 pkt).

Rekord należy do Czech, gdzie 64 proc. gospodarstw zadowala się tylko komórką, oraz Finlandii - 61 proc. Natomiast zaskakująco mało takich gospodarstw jest w tak rozwiniętych krajach jak Szwecja, Luksemburg, Niemcy, Wielka Brytania albo Francja (od 3 do 16 proc.).

Eurobarometr potwierdził dużą popularność rozmów przez internet w nowych krajach członkowskich. Rekord należy do Litwy, gdzie w ponad 60 proc. gospodarstw domowych internet wykorzystuje się do rozmów telefonicznych. W Polsce, Czechach i na Łotwie ten odsetek wynosi 49-51 proc. Średnia unijna to zaledwie 22 proc.

W statystykach dotyczących informatyzacji gospodarstw domowych Polska wypada jednak poniżej średniej UE. Co najmniej jeden komputer jest w 52 proc. gospodarstw (w UE średnio w 57 proc., najwięcej w Holandii - 90 proc). Ale tylko 26 proc. gospodarstw wyposażonych jest w internet szerokopasmowy (w UE 36 proc.).

Tendencja jest jednak rosnąca - rok wcześniej internet szerokopasmowy miało 21 proc. gospodarstw, dwa lata temu - tylko 13 proc. W zbliżonym tempie rośnie odsetek gospodarstw, które w ogóle mają dostęp do internetu (obecnie 37 proc.), co oznacza, że Polacy decydują się teraz prawie wyłącznie na internet szerokopasmowy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!