Polacy wykluczeni cyfrowo? Co trzeci w ogóle nie korzysta z internetu

Polacy wykluczeni cyfrowo? Co trzeci w ogóle nie korzysta z internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odsetek osób nigdy niekorzystających z internetu w Polsce wynosi 32 proc. - wynika z danych za 2013 r., przedstawionych w środę przez resort administracji i cyfryzacji. W krajach UE tylko co piąta osoba w ogóle nie używa globalnej sieci.

Informację na temat stanu realizacji europejskiej agendy cyfrowej w Polsce przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski.

Europejska agenda cyfrowa określiła cele w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, w tym m.in. zapewnienie powszechnego dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Dokument został przyjęty w 2010 r. na dziesięcioletnią perspektywę. Cele agendy znalazły odzwierciedlenie w przyjętym przez rząd na początku 2014 r. Narodowym Planie Szerokopasmowym.

"Polska nadal odstaje od średniej unijnej, jeżeli chodzi o realizację celu likwidacji zjawiska wykluczenia cyfrowego wyznaczonego w agendzie. Nadal 32 proc. mieszkańców kraju nigdy nie korzysta z internetu. Ten wskaźnik jest naszym głównym motywem działania na rzecz wspierania włączenia cyfrowego osób, szczególnie w grupie wiekowej 50+" - zapewniał podsekretarz stanu w MAC.

"Trzeba zauważyć tendencję do niewielkiego spadku tego wskaźnika w Polsce. Świadczy on jednak o utrzymującym się zjawisku wykluczenia cyfrowego - czyli trzeba przyznać, że zmiany w tej dziedzinie nie następują w sposób zadowalający" - powiedział Dmowski.

Z danych przedstawionych przez resort wynika, że odsetek osób w wieku 16-74 lat, które regularnie, co najmniej raz w tygodniu, korzystają z Internetu wynosi w Polsce 59 proc.; średnia dla krajów UE to 71 proc. Tylko 11 proc. Polaków korzystało w ubiegłym roku z usług e-administracji do przesyłania wypełnionych formularzy urzędowych; w Europie tę formę kontaktów z urzędami stosuje średnio co piąty mieszkaniec.

Nie najlepiej wyglądają wskaźniki dostępu do szybkiego internetu - chociaż podstawowy szerokopasmowy dostęp do sieci ma w Polsce 87 proc. mieszkańców (średnia UE: 97 proc.), to już w przypadku dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych (o przepustowości co najmniej 30 Mb/s) odsetek ten wynosi 49 proc. (średnia w krajach Unii - 61 proc.). Dostęp do bardzo szybkich sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s ma tylko 1,9 proc. mieszkańców kraju (w UE średnio co dwudziesty). Dmowski podkreślił jednak, że tego typu łącza są na wczesnym etap rozwoju technologicznego zarówno w Polsce, jak i w całej UE.

"Europa jest na dobrej drodze, żeby osiągnąć większość z przyjętych w 2010 założeń. Problemem generalnym jest dostęp do szerokopasmowego internetu szczególnie na terenach wiejskich, tak, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na usługi cyfrowe" - ocenił Dmowski.

Wiceminister zaznaczył, że agenda została przyjęta dla całej UE, jednak państwa UE stoją na różnym poziomie rozwoju. "Dla niektórych realizacja jej założeń jest prostsza, a dla niektórych osiągnięcie założonych wskaźników to duże wyzwanie. Tak jest w przypadku naszego kraju - mieliśmy niski poziom bazowy w momencie przyjęcia agendy" - argumentował wiceminister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy wykluczeni cyfrowo? Co trzeci w ogóle nie korzysta z internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!