XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Politechnika Białostocka stworzyła spółkę do komercjalizacji wynalazku

Politechnika Białostocka stworzyła spółkę do komercjalizacji wynalazku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Politechnika Białostocka powołała pierwszą w województwie podlaskim spółkę typu "spin-off", która skomercjalizuje badania naukowe jednego z jej pracowników - poinformowała uczelnia. Będzie to system do konstruowania kopuł w budownictwie.

Firmą zarządzającą tą spółką jest - działający od początku roku przy białostockiej uczelni - Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. Jego celem jest wdrażanie do produkcji wynalazków i nowych rozwiązań technicznych.

Jak powiedział PAP prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Jerzy Muszyński, spółki "spin-off" powstają przy uczelniach wyższych, a ich zadaniem jest wprowadzanie "wartości intelektualnej do biznesu".

Spółki typu "spin-off" są jedną z form przedsiębiorczości akademickiej. Z ich specyfiki wynika, że tworzą je: naukowiec, który ma pomysł na wdrożenie w przemyśle oraz uczelnia. Potrzebny jest także kapitał. Udział instytutu zapewnia uczelni część zysków ze spółki.

W pierwszej w Podlaskiem spółce "spin-off" pod nazwą "Edome" partnerami są: pracownik naukowy dr hab. Jerzy Szlendak oraz Wojciech Rogowski - przedsiębiorca, który jest jednocześnie właścicielem patentu i stroną wnoszącą kapitał do spółki.

Patentem Rogowskiego jest złączka konstrukcyjna, za pomocą której można skonstruować kopułę. Muszyński powiedział, że dachy w kształcie kopuł są bardzo popularne np. w USA. W takiej formie budowane są dachy np. na dużych magazynach, zbiornikach i nad boiskami.

Muszyński powiedział, że na świecie do konstrukcji stosowane są łączenia różnego rodzaju, najczęściej nitowanie bądź spawanie ale także złączki. Jednak - jak dodał - to, co wyróżnia złączkę Rogowskiego, to bardzo lekki materiał - aluminium, a także to, że jest łatwa w montażu i produkcji.

Spółka w oparciu o tę złączkę chce stworzyć specjalny system, który ma ułatwić projektowanie konstrukcji kopułowych. W tabeli będzie wyliczone, jak musi być skonstruowana kopuła np. do przykrycia budynku o powierzchni 15 m kwadr. Muszyński dodał, że za pomocą tego programu komputerowego, w prosty sposób będzie można konstruować też systemy kopuł.

Jednak, aby wprowadzić ten produkt na rynek, musi on otrzymać specjalny certyfikat. Dlatego też naukowcy muszą przeprowadzić odpowiednie badania, które, jak poinformował Muszyński, rozpoczną się najprawdopodobniej w listopadzie. Dodał, że produkt mógłby wejść na rynek rok później.

W białostockim Instytucie Innowacji i Technologii prowadzone są badania nad kilkoma innymi wynalazkami. Muszyński do najbardziej zaawansowanych zaliczył prace m.in. nad maszyną do przenoszenia ciężkich elementów czy prostą maszyną do układania krawężników.

Dodał, że muszą to być proste rozwiązania, aby znalazły się firmy, które będą chciały z tego korzystać. Jednak, według niego, największym problemem jest znalezienie partnera - przedsiębiorcy, który chciałby w to zainwestować.

Politechnika Białostocka jest jedną z największych uczelni w Podlaskiem i największą uczelnią techniczną w regionie. Kształci ok. 13 tys. studentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Białostocka stworzyła spółkę do komercjalizacji wynalazku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!