Politechnika Wrocławska ma najwięcej patentów w Polsce

Politechnika Wrocławska ma najwięcej patentów w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fotel odporny na wybuchy oraz platforma do wyławiania z wody rozbitków to niektóre z wynalazków opatentowanych przez Politechnikę Wrocławską. Uczelnia w przeciągu ostatnich pięciu lat zgłosiła 582 patenty i zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, według raportu przygotowanego przez Urząd Patentowy najwięcej patentów w Polsce mają uczelnie. "Drugie są instytuty badawcze, a dopiero potem pozostałe jednostki badawczo-rozwojowe i przemysł. To sytuacja zupełnie odwrotna niż w Europie. (...) To, że Polska ma mniejszą liczbę patentów, oznacza, że przemysł i gospodarka patentują mniej pomysłów. Uczelnie zaś skutecznie zabezpieczają swoją własność intelektualną" - mówił rektor.

Politechnika Wrocławska zgłosiła w ostatnich pięciu latach 582 patenty, z czego 434 wynalazki zostały już opatentowane. Drugą pod względem liczby zgłoszonych patentów jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która w ostatnich pięciu latach dokonała 394 zgłoszeń patentowych.

Wśród opatentowanych przez wrocławską uczelnię wynalazków jest m.in. fotel odporny na wybuchy, który może być stosowany w pojazdach wojskowych i maszynach używanych w kopalniach.

Jak powiedział prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką prof. Eugeniusz Rusiński, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej udoskonalili również wentylator wykorzystywany w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. "Pobór mocy takiego udoskonalonego wentylatora zmniejszył się o 400 KW, co pozwala zaoszczędzić 100 tys. zł miesięcznie" - mówił profesor.

Innym wynalazkiem, opracowanym wspólnie z naukowcami z Akademii Morskiej w Gdyni, jest specjalna platforma do wyławiania z wody ludzi. Naukowcy z Wrocławia opatentowali również chłodnicę do odprowadzania popiołów stosowaną w Elektrowni Turów. "Ta chłodnica działa o wiele dłużej niż wcześniej tam stosowane rozwiązania amerykańskie" - mówił prof. Rusiński.

Nad wynalazkami, które są patentowane, pracują również młodzi naukowcy, w tym studenci. Jednym z wynalazków młodych naukowców jest sposób syntezowania nanocząsteczek, które nanoszone na wyroby włókiennicze tworzą pokrycie antybakteryjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Wrocławska ma najwięcej patentów w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!