Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polkomtel ucieka od długu

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
05-07-2013 17:29
Polkomtel ucieka od długu
Fot. PTWP

Transakcja przejęcia Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka była jedną z największych na rynku w ostatnich latach. Nie inaczej musiało być z refinansowaniem zadłużenia. W połowie czerwca Polkomtel zawarł umowę z bankami, która pozwoli mu zmniejszyć koszty obsługi długu o 100 mln zł rocznie.

Zygmunt Solorz Żak słynie z oszczędności i niechęci do zaciągania kredytów, stąd zakup Polkomtela był w jego karierze biznesowej wyjątkowy – tak jak wyjątkowa była mimo wszystko skala transakcji – biznesmen zaciągnął na zakup największego operatora na rynku ponad 14 mld zł długu zabezpieczony akcjami spółki, zapowiadając, że będzie dążył do jak najszybszego ograniczenia poziomu zadłużenia.
Jak powiedział, tak zrobił. Pod koniec ubiegłego roku Polkomtel spłacił przedterminowo 800 mln zł. W połowie czerwca tego roku podpisał z bankami umowę na refinansowanie prawie 8 mld zł kredytów.

Gdy w marcu Polkomtel zaczynał negocjacje z bankami dyrektor finansowa spółki Joanna Nieckarz informowała, że spółka ma ponad 11 mld kredytów, z czego ponad 60 proc. w polskiej walucie, reszta to obligacje denominowane w euro i dolarach amerykańskich. Dzięki umowie zamiany – najprościej rzecz ujmując – starych kredytów na nowe Polkomtelowi udało się znacznie ograniczyć koszty obsługi zadłużenia – odsetki spadną rocznie o 100 mln zł. Ponieważ nowe kredyty są denominowane wyłącznie w złotych spółka ograniczyła również ryzyko kursowe.

Pieniądze na nowych warunkach pożyczyły głównie Pekao, PKO BP oraz BZ WBK ale w sumie znalazło się w tym gronie także 12 mniejszych podmiotów, wśród których wymienić można m.in. Nordeę, DnB Bank ASA i Bank DnB Nord Polska, ING Bank, HSBC Bank Polska i Bank Millennium.

– Niższy koszt obsługi długu to również korzyść dla naszych klientów – będziemy mieli szansę więcej inwestować między innymi w rozwój usług dostępu do superszybkiego internetu LTE oraz w pozyskanie klientów – podkreślała wówczas Joanna Nieckarz.

Za całościową koncepcję oraz realizację transakcji refinansowania zadłużenia Polkomtela odpowiadał Trigon Dom Maklerski, który pełnił rolę doradcy finansowego spółki. W wyniku transakcji całe uprzywilejowane zadłużenie Polkomtela zostało refinansowane, marże znacząco obniżone, a ryzyko walutowe całkowicie wyeliminowane. Dodatkowo udało się wynegocjować korzystniejsze dla spółki kowenanty (czyli zapisy dot. wskaźników finansowych spółki, których przekroczenie mogłoby skutkować sankcjami ze strony wierzycieli) oraz inne zapisy umów kredytowych, jak również zmniejszyć liczbę finansujących instytucji o połowę. Pożyczki zaciągnięte po negocjacjach z bankami opiewają na od 4,5 do 6 lat. 2,65 mld zł operator pożyczył na 4,5 roku, 3,3 mld zł na 5 lat, 1,7 mld zł na 6 lat. Ma też do dyspozycji linię kredytową na 300 mln zł do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP