Polsce potrzebna jest nowa polityka technologiczna

Polsce potrzebna jest nowa polityka technologiczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środowisko techniczne wystosuje w najbliższym czasie do premiera memorandum w sprawie utworzenie, jak to ma miejsce w wielu innych krajach, ministerstwa innowacji i technologii lub przekształcenie ministerstwa gospodarki w ministerstwo gospodarki i technologii - mówi Ryszard Pregiel, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Postulat ten wynika z analizy sytuacji w dziedzinie kierowania polityką technologiczną w Polsce i prac nad raportem „Foresight Technologiczny Przemysłu InSight 2030”, jaki zlecił minister gospodarki.

- Jego owocem jest z jednej strony stwierdzenie, że polski przemysł w ostatnich latach przeszedł głęboką modernizację, a dobrze rozwinęła się polska nauka i szkolnictwo wyższego - mówi Ryszard Pregiel. - Jednak już wybił ostatni dzwonek, aby dokonać przełomu technologicznego w naszej gospodarce, ponieważ świat znajdujemy się w przede dniu kolejnej rewolucji technologicznej.

Z kilkusetletniej historii przemysłu wiadomo, że od pewnych technologii zależy rozwój wszystkich jego gałęzi i usług. Nie przypadkiem kroki milowe postępu gospodarczego kojarzy się, kolejno, z wiekiem pary, elektryczności, mikroelektroniki.

Obecnie wkraczamy w nową erę, w której znów skok cywilizacji będzie zależał od wiodących technologii, nazywanych grupą KET (od: Key Enabling Technologies). Tym razem jest ich kilka, począwszy od nanotechologii, nanoelektroniki, fotoniki, przez sektor ITC i biotechnologię przemysłową, po przemysły zaawansowanych materiałów. To wśród nich powinna szukać także szansy na własny rozwój Polska.

- Konkretne propozycje i rekomendacje zawiera raport „InSight 2030” - podkreśla prezes PIGZT. - Jednak nasze środowisko idzie dalej, ponieważ dostrzegamy systemowe uwarunkowania zmian technologicznych.

Według niego, najważniejszą rzeczą jest polityka selekcji wsparcia finansowego przemysłu, bowiem - wcale nie małe już środki - są wydawane na zbyt wiele miałkich projektów..

- Nie mamy spójnej polityki technologicznej. Formalny nadzór nad jej całokształtem sprawuje MNiSzW, który jednocześnie nadzoruje szkolnictwo wyższe, nauki podstawowe i stosowane oraz innowacyjność technologiczną. Taką rozpiętość kompetencji nie gwarantuje sukcesu - dodaje Ryszard Pregiel - dlatego środowisko techniczne uważa, że ustawienie w strukturze rządu organu odpowiedzialnego za rozwój technologiczny przemysłu jest problemem nadzwyczaj pilnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsce potrzebna jest nowa polityka technologiczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!