Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polscy eksperci o przyszłości cyberbezpieczeństwa

Autor: wnp.pl (WGK)
07-01-2016 06:44
Polscy eksperci o przyszłości cyberbezpieczeństwa
Fot. Fotolia

Według Cybersec, inicjatywy Instytutu Kościuszki, miniony rok był wypełniony zdarzeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Nowe metody ataków, aktywność państw w cyberprzestrzeni i ich zaangażowanie w konfliktach wojennych przyczyniają się do zwiększania roli bezpieczeństwa, zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i administracji publicznej.

Nowe i coraz bardziej zaawansowane metody ataków, większe zaangażowanie państw w działania prowadzone w cyberprzestrzeni, bardziej intensywne jej wykorzystanie w ramach konfliktów hybrydowych, działania terrorystów w Internecie, przełomowe prace regulacyjne na poziomie międzynarodowym, m.in. nad dyrektywą NIS czy rozporządzeniem w sprawie ochrony danych (GDPR) to tylko przykłady.
Bezpieczeństwo coraz ważniejsze

W mijającym roku rola i znaczenie cyberbezpieczeństwa wzrosły i ten trend będzie się znacznie pogłębiał w roku 2016 i kolejnych latach. Potwierdzają to także dane finansowe. Jak podaje Forbes w 2015 rynek cyberbezpieczeństwa był wyceniany na 75 miliardów dolarów, przewiduje się, że w roku 2020 jego wartość wyniesie 170 miliardów dolarów.

W 2015 roku Instytut Kościuszki zbudował w Polsce wspólnotę Cybersec (Cybersec Community) z najwyższej klasy specjalistów zarówno z komercyjnego sektora prywatnego, jak i najważniejszych decydentów, przedstawicieli uniwersytetów, organizacji pozarządowych, dziennikarzy i liderów opinii.

W opinii tych ekspertów w nadchodzącym roku można wyróżnić dwa podstawowe, umowne i przenikające się obszary, w których przewidywane są rozmaite procesy w 2016 roku. Pierwszy z nich to funkcjonowanie państw i ich obywateli w cyberprzestrzeni, drugi - związany jest ze wzmożoną działalnością cyberprzestępców dążących do osiągania zysków finansowych.

Zdaniem ekspertów, w 2016 roku będziemy obserwować jeszcze bardziej zaawansowane i urozmaicone ataki na poszczególne państwa. Zauważyć należy, że będą to nie tylko wrogie działania nastawione na infrastrukturę teleinformatyczną jak i na samą informację, która jest w sieci przetwarzana, przechowywana i przesyłana.

Jak wskazuje Helena Raud z ośrodka European Cybersecurity Initiative w Estonii, szczególnie wrażliwa w dla stabilnego funkcjonowania państw infrastruktura krytyczna będzie coraz bardziej zautomatyzowana i zależna od rozwiązań teleinformatycznych. Większa zależność to jednocześnie większe zagrożenie kluczowych infrastruktur kraju, a co za tym idzie wzmożone ryzyko cyberataku.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP