PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polscy użytkownicy komputerów nie znają chmury

Autor: wnp.pl
02-09-2012 14:36

Mniej niż jedna czwarta europejskich użytkowników komputerów przyznaje, że korzysta z usług w chmurze. Co więcej, zdecydowana większość europejskich użytkowników komputerów nie zna technologii cloud computingu: 65 procent twierdzi, że nigdy o niej nie słyszało lub zna ją tylko z nazwy.

W badaniu przeprowadzonym dla Business Software Alliance przez Ipsos Public Affairs wśród niemal 4 tys. użytkowników komputerów w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, tylko 24 procent ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z aplikacji w chmurze takich jak poczta elektroniczna czy edytor tekstu, podczas gdy średnia światowa wynosi 34 procent.
Wyniki badania pokazują, że znajomość technologii cloud computingu jest znacznie zróżnicowana na rynku europejskim. W Wielkiej Brytanii i Grecji przeciętnie co czwarty użytkownik komputerów wykazuje się jej znajomością (odpowiednio 28 i 24 procent), zaś we Francji co dziesiąty (10 procent). W Polsce, mimo iż 25 procent użytkowników komputerów odpowiedziało, że korzysta z technologii cloud computingu, to jednak tylko 9 procent stwierdziło, że zna się na niej bardzo dobrze lub dobrze. Aż 91 procent polskich użytkowników komputerów przyznało, że nigdy nie słyszało o tej technologii, zna ją tylko
z nazwy lub wie mało na jej temat.

Zaskakujący może wydać się fakt, iż korzystanie z usług cloud computingu jest najwyższe w Grecji i Rumunii - kształtuje się na poziomie 39 procent, znacznie powyżej średniej europejskiej i światowej. Dla porównania, użytkownicy komputerów z bardziej rozwiniętych europejskich rynków korzystają z usług cloud computingu w mniejszym zakresie, przykładowo Niemcy - 17 procent, Belgia - 18 procent i Francja - 19 procent. Ten kontrast jest odzwierciedleniem szerszego światowego trendu jaki jest widoczny w badaniu - rynki rozwijające się korzystają z usług opartych na technologii cloud computingu w szerszym zakresie niż rynki dojrzałe.

W Unii Europejskiej 86 procent użytkowników technologii cloud computingu twierdzi, że korzysta z aplikacji w chmurze do użytku osobistego, głównie darmowych. Tylko 29 procent, nieznacznie mniej niż średnia światowa wynosząca 33 procent, przyznaje że korzysta z chmury w celach biznesowych. Do najczęściej używanych w chmurze aplikacji należą: email (79 procent), edycja tekstu online (36 procent) oraz przechowywanie zdjęć i gry online (35 procent).

Jesienią Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą technologii cloud computingu w Unii Europejskiej (Cloud Computing Strategy). Będzie to pierwszy krok w kierunku pobudzenia rozwoju technologii cloud computingu na jednolitym rynku. BSA zachęca polityków do wypracowania szerszego, ogólnoświatowego stanowiska w sprawie polityki dotyczącej cloud computingu aby zapewnić europejskim użytkownikom i dostawcom tej technologii możliwość korzystania z niej w pełnym zakresie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP