Polska chce więcej czasu na wprowadzenie internetu 5G

Polska chce więcej czasu na wprowadzenie internetu 5G
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Cyfryzacji będzie zabiegać o przedłużenie terminu budowy sieci internetu 5G w Polsce oraz dodatkowe środki finansowe na ten cel - powiedział w czwartek wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rada UE 20 stycznia podjęła decyzję o zarezerwowaniu częstotliwości 700 MHz dla internetu 5G na terenie Unii. Jeśli państwa członkowskie nie będą w stanie zwolnić tego pasma do połowy 2020 r., w uzasadnionych przypadkach będą mogły odroczyć termin końcowy o dwa lata.

"Zdajemy sobie sprawę z wysiłku poniesionego przez naszych operatorów w związku z budową sieci internetu 4G. Musimy też pamiętać, że mimo naszych starań w Polsce mamy wciąż białe plamy, gdzie nie ma dostępu do internetu nawet w podstawowym zakresie" - powiedział Zagórski, który w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii prezentował informację resortu o postępach prac w zakresie inicjatywy swobodnego dostępu i przepływu danych oraz zarządzania internetem.

Dodał, że oczekuje od Komisji Europejskiej większego wsparcia finansowego dla tworzenia sieci 5G w nowej perspektywie finansowej oraz zmiany unijnych przepisów o pomocy publicznej, która pozwoli na wspieranie takich inwestycji z budżetu państwa.

Zdaniem Zagórskiego, budowa sieci 5G na terenie Polski wymaga negocjacji z Rosją i Białorusią, ponieważ sposób, w który wykorzystują one częstotliwość 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce.

"W tej chwili prowadzone są rozmowy, aby ze wsparciem KE pilotażowo uruchomić sieć 5G przynajmniej w jednym miejscu w Polsce" - powiedział wiceminister. Dodał, że nie istnieje jeszcze szczegółowy harmonogram wprowadzenia 5G w Polsce.

Plan Komisji Europejskiej dotyczący zapewnienia dostępu do internetu mieszkańcom UE przewiduje m.in., że wszystkie obszary miejskie, główne szlaki drogowe i kolejowe powinny mieć niezakłócony dostęp do sieci komórkowej piątej generacji 5G.

Technologia ta ma umożliwić przełom w wykorzystaniu internetu w codziennym życiu: od komunikowania się urządzeń między sobą, poprzez wykorzystanie sieci przez autonomiczne samochody, aż po monitorowanie stanu zdrowia dzięki spływającym na bieżąco raportom z urządzeń takich jak np. inteligentne zegarki.

Sieć 5G ma być o wiele szybsza niż obecnie wykorzystywane, a także odporna na spadki prędkości związane z tym, że wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska chce więcej czasu na wprowadzenie internetu 5G

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!