Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska Cyfrowa: szybki internet, e-administracja

Autor: PAP
08-01-2014 15:05

Zwiększeniu dostępu do szybkiego internetu i ułatwieniu obywatelom korzystania z e-usług służyć ma przyjęty w środę przez rząd program Polska Cyfrowa 2014 - 2020. Program zakłada też rozwój e-administracji i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju składa się z trzech części nazywanych osiami.
Pierwsza oś dotyczy zwiększenia powszechnego dostępu do szybkiego internetu. Jej głównym celem jest zniesienie różnic w dostępie do szerokopasmowego internetu w poszczególnych regionach Polski. Głównie chodzi tu o wspieranie rozwoju nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej na obszarach nieatrakcyjnych ekonomicznie (najczęściej chodzi o obszary wiejskiej i słabo zaludnione).

Program zakłada, że do 2020 roku każdy Polak będzie mógł mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mbp/s (obecnie taką przepustowość posiada ok. 4 proc. łączy internetowych). Taka przepustowość sieci pozwala na świadczenie zaawansowanych usług cyfrowych wysokiej jakości. Na realizację celów pierwszej osi przeznaczone jest ponad 1 mld euro.

Druga oś dotyczy rozwoju usług e-administracji i otwartego rządu. Chodzi o ułatwienie obywatelom dostępu do e-usług związanych m.in. ze sprawami administracyjnymi, rynkiem pracy, ochroną zdrowia, wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, podatkami. E-usługi powinny być także dostępne dla osób niepełnosprawnych

Usprawnieniu działań administracji publicznej ma służyć wprowadzenie elektronicznego zarządzania dokumentami w urzędach, współdziałanie systemów komputerowych używanych w administracji publicznej oraz ich integracja na wspólnej platformie elektronicznych usług administracji publicznej ePUAP.

W ramach drugiej osi Polska Cyfrowa zakłada się także udostępnienie w formie elektronicznej danych gromadzonych przez administracje publiczną. Chodzi m.in. o dane demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, dane o ochronie i zanieczyszczeniu środowiska. Planowane jest także udostępniania treści o charakterze edukacyjnym i naukowym. Na realizację celów drugiej osi przeznaczono ponad 1 mld euro.

Ostatnia - trzecia oś, na którą przeznaczono 135 mln euro - dotyczy cyfrowej aktywizacji obywatel i przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Chodzi o zachęcenie do korzystania z internetu osób, które jeszcze z niego nie korzystają oraz podniesienia cyfrowych kompetencji Polaków. Do realizacji tych celów mają być wykorzystane lokalne biblioteki, ośrodki kultury, w których powstaną cyfrowe centra aktywności.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 545 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP