7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

• 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska drużyna z medalem światowych mistrzostw programowania

Brązowy medal wywalczyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach XXXIX Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC), które zakończyły się w środę w Maroku.

W finałach w marokańskim Marrakeszu wzięły udział 128 zespoły studentów z całego świata. Każdy zespół miał jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie 13 problemów algorytmicznych. W konkursie przyznano 4 medale złote, 4 srebrne i 4 brązowe. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu ITMO w Petersburgu w Rosji, której udało się rozwiązać wszystkie zadania. W nagrodę zdobyła 16,5 tys. dol.

Uniwersytet Warszawski był reprezentowany przez trójkę studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W skład zespołu weszli Marek Sommer, Błażej Magnowski i Kamil Dębowski, a opiekunem drużyny był prof. Jan Madey. Zespół rozwiązał 9 zadań i wywalczył 12. miejsce, które nagrodzone zostało brązowym medalem oraz nagrodą pieniężną, która wyniosła ponad 2,2 tys. dol. Dodatkowo drużynę doceniono, za to, że jako pierwsza ze wszystkich rozwiązała dwa z zadanych problemów.

W eliminacjach tegorocznych zawodów wzięło udział ponad 38 tys. studentów ze 101 krajów. Do finałów awansowało 128 zespołów, w tym po raz 21. z rzędu reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego. "Żadna inna uczelnia na świecie nie może się pochwalić tym, że od momentu startu co roku jest w finałach światowych" - skomentowano na stronie UW.

Finały, to końcowe stadium wielomiesięcznych przygotowań: cotygodniowych treningów, obozów treningowych krajowych i zagranicznych. Trójka reprezentantów UW jest beneficjentem projektu Mistrzowie Algorytmiki w programie Generacja Przyszłości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W tegorocznych finałach oprócz drużyny z UW brały jeszcze udział reprezentacje Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespoły te również zajęły miejsca w pierwszej dwudziestce, ale nie udało im się wywalczyć medali.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział reprezentacje uczelni z całego świata. Finaliści są wyłaniani w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Następny finał konkursu odbędzie się w Tajlandii.