Polska grupa Anonymous chwali się atakami na polskie strony

Polska grupa Anonymous chwali się atakami na polskie strony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous nie opublikowała żadnego oficjalnego oświadczenia na temat ataków na polskie serwery rządowe - ustaliła PAP. Polscy hakerzy związani z tą grupą chwalą się jednak swoimi dokonaniami.

Oświadczenia na bieżąco publikowane są na polskim koncie twitterowym lokalnych struktur Anonymous - @AnonymousSoLiD. Na koncie tym pojawiały się regularnie sprawozdania z kolejnych ataków na serwery rządu i instytucji publicznych oraz prowadzona dyskusja z Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim, posiadającym także konto na serwisie (@sikorskiradek).

Podobną do polskiej, ostatnią akcją struktur lokalnych Anonymous był przeprowadzony 10 stycznia br. atak na dwie organizacje ochrony praw autorskich w Finlandii - lokalne strony internetowe międzynarodowych organizacji: International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) i Copyright Information and Anti-Piracy Centre (CIAPC). O ataku poinformował oficjalnie dyrektor w CIAPC, Antti Kotilainen, zaś podobnie jak w Polsce, sprawozdanie z ataku oraz opinie sympatyków grupy znalazły się na oficjalnym twitterowym koncie fińskich Anonymous - @anon_finland.

Atak był odpowiedzią na zablokowanie przez fińskiego operatora sieci internetowej Elisa dostępu do wyszukiwarki portalu The Pirate Bay, po wpłynięciu zawiadomienia do sądu w Helsinkach o naruszaniu praw autorskich przez portal. Zawiadomienie złożyły w październiku 2011 obie organizacje zajmujące się zwalczaniem piractwa, zaś sąd wydał tymczasowe postanowienie o zablokowaniu dostępu jako zabezpieczenie powództwa.

Grupa Anonymous już od momentu powstania w 2003 roku była strukturą zdecentralizowaną. Utworzona w 2003 roku wokół forów jak 4Chan i witryn hakerskich, grupa ma luźną strukturę i członków w bardzo wielu państwach świata.

Symbolem całego ruchu jest maska przedstawiająca twarz Guya Fawkesa. Ten angielski katolik należał do grupy, która zaplanowała tzw. spisek prochowy z 1605 roku. Jego plan zakładał detonację 36 beczek prochu pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu i uśmiercenie w ten sposób szlachty, biskupów i członków Izby Gmin oraz króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Fawkesa zatrzymano na skutek donosu nocą z 4 na 5 listopada 1605 i skazano na śmierć. Hakerzy nie identyfikują się z jego działaniami; dla nich jest symbolem - "anarchistą, walczącym przeciwko Państwu".

W 2010 roku w ramach operacji "Avenge Assange" wspierającej serwis Wikileaks, Anonymous zaatakowali portale Amazon, PayPal, MasterCard, Visa i szwajcarskiego banku PostFinance, które nie przyjmowały funduszy od sympatyków Wikileaks, chcących przyczynić się do utrzymania i rozwoju portalu.

Anonymous dokonywali także politycznie motywowanych ataków zwanych haktywizmem ("hacktivism" od "hacking" i "activism"). Od 2009 roku hakerzy prowadzili tego typu ataki na witryny internetowe państw arabskich walczących z demonstracjami i protestami żądającymi demokratyzacji. W 2011 roku w czasie wiosennej "rewolucji arabskiej" blokowali serwery rządu Tunezji, Egiptu, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Maroka i Libii.

W nocy z 6 na 7 sierpnia 2011 grupa należąca do Anonymous zaatakowała stronę syryjskiego resortu obrony. Anarchiści z Anonymous umieścili na zaatakowanej stronie komunikat, iż "wszystkie reżimy muszą upaść" a zabijający własnych obywateli reżim syryjski "nie będzie pierwszym ani ostatnim".

Był to jednocześnie jedyny atak, który doczekał się odpowiedzi. 8 sierpnia 2011 włamania na stronę AnonPlus - oficjalny portal społecznościowy Anonymous dokonała nieznana dotąd "Syryjska Armia Elektroniczna". Według badaczy z University of Toronto, cytowanych przez magazyn Computerworld, są to rządowi informatycy pracujący w tamtejszym MSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska grupa Anonymous chwali się atakami na polskie strony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!