Polska i Serbia podpisały umowę o współpracy gospodarczej

Polska i Serbia podpisały umowę o współpracy gospodarczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister gospodarki i rozwoju regionalnego Serbii Neboja Ćirić podpisali w środę w Warszawie umowę o współpracy gospodarczej.

"Z jednej strony to wspieranie przedsiębiorców w kontaktach bezpośrednich i pomoc rządowa dla inicjatyw inwestycyjnych, handlowych, gospodarczych. Z drugiej strony to powołanie komisji wspólnej, tak aby na poziomie instytucjonalnym ta współpraca miała swój rytm. Tak, żeby te działania miały charakter systematyczny" - powiedział w środę dziennikarzom o umowie po jej podpisaniu Pawlak.

Dodał, że dyskusje dotyczące umowy trwały dość długo. "Ale cieszę się, że stało się to teraz, w tym roku, kiedy Serbia może przejść na ten nowy status kraju kandydackiego (do UE - PAP), kiedy już przeszkody polityczne zostały przezwyciężone. To będzie symboliczny dla polskiej prezydencji dobry sygnał" - zaznaczył.

Podkreślił, że polsko-serbskie obroty handlowe wynoszą ok. 400 mln obrotów euro. "Przekroczyliśmy obroty sprzed kryzysu. Co ważne, w obrotach z Serbią mamy też pozytywne saldo handlu. W tym kontekście warto, żebyśmy Serbię traktowali jako ważnego partnera, teraz szczególnie, po przemianach w tym regionie" - zaznaczył.

W 2007 roku obroty handlowe z Serbią wynosiły ok. 263 mln euro, w 2008 roku wzrosły do 318 mln euro, by w 2009 r. spaść do ok. 197 mln euro. W okresie styczeń - sierpień 2010 r. polsko-serbskie obroty handlowe osiągnęły wartość 214 mln euro, w tym polski eksport - 166,7 mln euro, natomiast import z Serbii 47,1 mln euro.

W polskim eksporcie do tego kraju dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby przemysłu lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna. W imporcie natomiast: urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz wyroby przemysłu lekkiego.

Do grona czołowych polskich inwestorów w tym kraju należą Grupa KOPEX, która wygrała przetargi prywatyzacyjne na 4 fabryki w Nišu (MIN Holding Co. AD MONT, MIN Holding Co. AD FITIP, MIN Holding Co. AD OPREMA i MIN Holding Co.A.D. SIVI LIV) oraz TELE-FONIKA Kable S.A., która przejęła serbską fabrykę kabli - Fabrika Kablova Zaječar. Odnotowano także polskie inwestycje w sektorze IT - Grupa Assecco Poland przejęła 3 wiodące spółki serbskie z tego sektora
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!