Polska - kraj innowacyjności?

Polska - kraj innowacyjności?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

- Dotąd w dyskusjach na temat niskiej innowacyjności w Polsce skupialiśmy się na sposobie finansowania badań i kłopotach w transferze wiedzy z nauki do przemysłu, lecz bez dbałości o weryfikację rynkową takiego finansowania i jego celowości. Tymczasem w ostatnim okresie trwał proces poprawy działalności instytucjonalnej, procedur i realny postęp w tworzeniu infrastruktury dla badań i nauki - powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski podczas II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

- Polska już zainwestowała i nadal inwestuje duże środki na te cele, z samej pomocy unijnej w latach 2007-2014 do nauki trafi 10 mld zł. Powstało wiele inkubatorów przedsiębiorczości i klastrów technologicznych. Dlaczego więc nadal nie jesteśmy zadowoleni z poziomu innowacyjności w Polsce, a jej efekty tak wolno rosną? - pytał prezydent Komorowski.

Postawił on dwie tezy. Po pierwsze, musimy skupić się na przenoszeniu mechanizmów z wolnego rynku do nauki. Po drugie, jesteśmy już strukturalnie i instytucjonalnie przygotowani do zmian w sferze innowacyjnej, ale jest to proces wieloletni. Obecnie musimy skupić się na trzech sprawach: poprawie systemu edukacji dzieci i młodzieży, kształceniu postaw innowacyjności i przedsiębiorczości wśród studentów i młodych naukowców oraz budowaniu lepszych kompetencji samych przedsiębiorców, stwierdził Bronisław Komorowski.

W podobnym tonie wypowiedziała się wcześniej w sesji plenarnej kongresu minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Według niej, dzięki przeprowadzonym reformom szkolnictwa wyższego, wprowadzających m.in. rewolucyjne zmiany w systemie finansowania uczelni (np. system grantów zamiast dotacji) i nowym środkom finansowym Polska przechodzi z okresu przedinwestycyjnego do okresu silnego rozwoju nauki i możliwości wdrożeń jej dorobku do praktyki.

Minister polemizowała w ten sposób z tezą raportu, który powstał pod kierunkiem dr. Krzysztofa Rybińskiego („Go Global: raport o innowacyjności polskiej gospodarki”), że pojawienie się w Polsce dotacji unijnych pogorszyło ducha innowacyjności.

- To dzięki tym środkom budujemy 400 laboratoriów, wyposażając je w najnowocześniejszy sprzęt - podkreśliła Barbara Kudrycka. - Usuwamy zmorę wielu dziesiątek lat polskiej nauki, że nasi naukowcy chcąc się rozwijać i kontynuować prace, musieli znajdować warunki do pracy w zagranicznych laboratoriach.

Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, Polacy są innowacyjni i pomysłowi, dzięki czemu kraj tak dobrze poradził sobie w okresie globalnego kryzysu. - To jest wymiar praktyczny naszej innowacyjności, którą nie należy pesymistycznie oceniać - powiedział wicepremier. Jego zdaniem, ducha przedsiębiorczości trzeba jednak wspierać na poziomie przedsiębiorstw, czyli stworzyć system zachęt. Choć wprowadzono ulgi dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą wykazać się 20-proc. przychodem ze sprzedaży dorobku B+R, to korzysta z tego zaledwie 20 spółek. Zdaniem wicepremiera, system zachęt trzeba rozszerzyć także o duże przedsiębiorstwa.

Minister Michał Boni stwierdził podczas kongresu, że rząd wkrótce przedstawi do konsultacji społecznych strategię nt. innowacyjności i przedsiębiorczości „Polska 2030 – trzecia fala przedsiębiorczości”. Jej celem jest diagnoza stanu i wytyczenie działań priorytetowych, ale także skomasowanie prawie 200 różnych raportów rządowych i jej agend w tej sprawie. Boni zaprezentował na kongresie założenia kolejnej części prognozy Polska 2030, nad którą pracuje. Większość z nich dotyczy koniecznych zmian w edukacji.

Najważniejsze z tych decyzji to przesunięcie środków na badania i rozwój, unowocześnienie i poprawa jakości edukacji, jej dopasowanie do potrzeb zmieniającej się gospodarki, cyfryzacja nauczania w szkole, otwarcie zasobów publicznych, również do wykorzystania komercyjnego.

Boni uważa, że do 2030 r. około 5 proc. PKB - dziś ok. 75 mld zł - trzeba przesunąć w stronę wydatków prorozwojowych. Jako przykład takiego przesunięcia podał ustawę o refundacji leków. Jak wyjaśniał, okazało się, że polskie firmy farmaceutyczne, produkujące leki generyczne, dużo zainwestowały w laboratoria, badania, naukowców. - Dodatkowe obciążenia, które ponosiłyby bez ustawy, mogłyby sprawić, że nie utrzymałyby się na rynku - stwierdził.

Za podstawę utrzymania potencjału innowacyjności Boni uznał poprawę jakości edukacji przez całe życie. Jak podkreślał, należy też odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy nie mają zbyt wysokich ambicji edukacyjnych. - Być może więcej osób powinno kończyć solidne studia zawodowe na poziomie licencjatu, a nie zmagać się ze studiami magisterskimi, zresztą dzisiaj niekoniecznie na wysokim poziomie - mówił.

Zauważył, że pewne badania wskazują już na urealnienie tych aspiracji, jednak problemem jest ciągle zły stan polskiego szkolnictwa zawodowego, które określił jako archaiczne. Konieczne jest szybkie jego powiązanie z biznesem - stwierdził.

Podkreślał, że w Warszawie odbywa się w tym samym czasie kongres edukacji. - Oznacza to, że coraz bardziej dostrzegamy, od czego zależy przyszłość kraju - mówił.

Jak powiedział Andrzej Arendarski, prezydent KIG i współorganizator kongresu, wspomniany raport „Go Global..” oraz wnioski z dwudniowej debaty będą podstawą do sporządzenia finalnego raportu nt. innowacyjności w Polsce, którego adresatami będą władze państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska - kraj innowacyjności?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!