XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT

Polska na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska zajęła 30. miejsce w opublikowanym w środę rankingu 64 krajów świata, opracowanym przez Economist Intelligence Unit pod kątem najbardziej konkurencyjnego otoczenia dla sektora technologii informatycznych (IT industry competetiveness index).

Pierwsze cztery miejsca zajęły USA, Japonia, Korea Płd i W. Brytania. W grupie nowych krajów UE najwyższą lokatę uzyskała Estonia - 25., ex equo z Portugalią. Zbliżone do Polski lokaty uzyskały Słowenia (27.), Węgry (28.) i Czechy (29.). Rosja zajęła miejsce 48., a Chiny 49.

Ranking opracowano w oparciu o 25 kryteriów, uszeregowanych w 6 różnych kategoriach, takich jak m.in. siła robocza dysponująca specjalistycznym wykształceniem, infrastruktura, system prawny, stosunek rządu i ogólne otoczenie dla biznesu.

W konkluzji stwierdzono, iż rosną wymogi stawiane przez rynek personelowi IT. Pracownicy tego sektora będą w przyszłości musieli radzić sobie z projektami realizowanymi przez management i posiadać zdolności analityczne.

Raport krytycznie ocenia otoczenie dla sektora IT w Chinach i Indiach; uznaje jednak, że okoliczność tę rekompensuje duża podaż taniej siły roboczej i rozpowszechniona znajomość angielskiego w obu krajach. Wśród przyszłych konkurentów tych państw EIU widzi m.in. Estonię, Litwę, Brazylię, Malezję, Wietnam, Chile i Rosję.

Ważnym czynnikiem są ramy prawne, w których działa sektor IT. "Rządy poszczególnych krajów muszą zrównoważyć otwarcie sektora IT na konkurencję z mocną ochroną praw własności intelektualnej" - stwierdzają autorzy raportu.

"Rządy mogą wiele zrobić dla stworzenia otoczenia, w którym firmy informatyczne rozkwitają, ale wymaga to od nich zrównoważonego podejścia. Poprzez swą dalekowzroczną politykę mogą pobudzić konkurencyjność sektora, ale w tym samym czasie muszą powstrzymać się od dawania wyrazu swoim preferencjom w odniesieniu do konkretnych firm lub określonych technologii" - dodaje raport.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!