XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska na 34. miejscu w rankingu Web Index 2014

Polska na 34. miejscu w rankingu Web Index 2014
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska zajęła 34. miejsce na ogólną liczbę 86 państw w dorocznym rankingu Web Index 2014, mierzącym wkład internetu do społecznego, ekonomicznego i politycznego postępu w świecie. Pierwsze trzy miejsca zajęły Dania, Finlandia i Norwegia.

Trzeci z kolei raport Web Index (pierwszy ukazał się w 2012 roku), sporządzony przez WWW Foundation, zaprezentował w czwartek w Londynie wynalazca internetowej sieci WWW Tim Berners-Lee.

"Jesteśmy na rozdrożu pomiędzy siecią +dla każdego+, umożliwiającą wszystkim poprawę życiowych szans i zmniejszenie nierówności w ich kraju oraz na arenie międzynarodowej między różnymi krajami, a modelem sieci, w którym +całą pulę zgarnia zwycięzca+, ściślej koncentrującym bogactwo i władzę w rękach nielicznych" - napisali autorzy we wnioskach raportu.

W porównaniu czterech kategorii Polska wypada najlepiej, jeśli chodzi o dostęp do sieci (lokata 28. odpowiadająca 68,6 pkt). Pod względem wolności i otwartości sieci zajęła miejsce 30. (69,75 pkt), a w kategorii upodmiotowienia użytkowników - 38. (43,32 pkt). Polska wypada najgorzej w kategorii internetowych treści, w której przyznano jej lokatę 44. (48,11 pkt.). Średni wynik Polski to 58,81 pkt.

W ogólnej klasyfikacji Polskę wyprzedzają Węgry (miejsce 26.) oraz Czechy (miejsce 28.). Spośród państw postkomunistycznych najwyżej uplasowała się Estonia na miejscu 11. W zbiorczej punktacji Polska wyprzedziła Rosję tylko o jedną pozycję i ustąpiła jej miejsca w dwóch analizowanych kategoriach.

W pierwszej dziesiątce państw, w których internet wnosi największy wkład do szeroko rozumianego postępu społecznego, ekonomicznego i politycznego znajduje się pięć krajów skandynawskich. Pierwsze trzy miejsca zajmują Dania, Finlandia i Norwegia. Wielka Brytania jest na pozycji 4., USA - 6., Francja - 11., Niemcy - 14., Ukraina - 46.

Raport zauważa, iż wkład internetu w społeczny i gospodarczy rozwój poszczególnych krajów, a także w upowszechnienie praw człowieka jest ściśle powiązany z poziomem ich zamożności. Im wyższy przychód na głowę mieszkańca danego kraju, tym wyższa jego lokata w ogólnym rankingu.

4,4 mld ludzi, w większości biednych, żyjących w krajach Trzeciego Świata, głównie na wsi, w większości kobiet, nie ma w ogóle dostępu do internetu. W krajach o wysokich przychodach ludności liczba użytkowników internetu w porównaniu z 2005 r. wzrosła do 78 proc. z 45 proc.

Raport fundacji WWW zaznacza, że rozpowszechnienie internetu powoduje zwiększenie zarobkowych rozpiętości w krajach wysoko uprzemysłowionych, a także naraża użytkowników na kontrolę ze strony np. służb wywiadowczych i wielkich korporacji. "Inwigilacja i cenzura odebrały lub bardzo ograniczyły prawo do prywatności i swobody ekspresji co najmniej 1,8 mln internautów" - ocenili autorzy raportu.

38 krajów uwzględnionych w rankingu w ostatnich 12 miesiącach blokowało treści uznane za drażliwe z politycznych lub społecznych powodów. "Ogólne otoczenie dla wolności wypowiedzi w internecie pogorszyło się w przytłaczającej większości państw" - zwrócili uwagę autorzy.

"Mimo rezolucji ONZ z 2013 r., wzywającej rządy do przeglądu ustawodawstwa i praktyk, by zapewnić, że inwigilacja elektroniczna nie narusza podstawowych praw, w 2014 r. liczba państw, w których prawne gwarancje prywatności są słabe lub nieistniejące, wzrosła do 83 proc. z 63 proc." - napisano.

"Tendencja do hurtowego, rutynowego i tajnego gromadzenia danych grozi przekształceniem sieci w powszechny instrument ciągłej inwigilacji" - ostrzega raport.

Autorzy raportu wyjaśniają, iż pod pojęciem dostępu do sieci brane są pod uwagę ceny usług i fachowe przygotowanie ludzi do korzystania z sieci. Kategoria wolności i otwartości ocenia, czy dostęp do sieci jest w jakiś sposób ograniczany i czy przestrzegane są w sieci prawa do wolności słowa i prywatności.

Treść w internecie definiowana jest jako możliwość korzystania z informacji wygenerowanych przez indywidualnych użytkowników z myślą o innych użytkownikach w ich rodzimym języku po to, by służyła poprawie jakości i standardów życia.

Kategoria upodmiotowienia ocenia, jak sieć WWW używana jest w poszczególnych krajach do tego, by ludzie mogli zebrać się, zorganizować i mówić o swoich sprawach własnym głosem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska na 34. miejscu w rankingu Web Index 2014

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!