PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska polityka sprzyja usługom w chmurze

Autor: wnp.pl (WGK)
27-04-2016 12:11
Polska polityka sprzyja usługom w chmurze
Fot. Fotolia

Polska zajęła 10 pozycję w rankingu czołowych rynków IT na świecie. Tak została sklasyfikowana w badaniu BSA Global Cloud Computing Scorecard 2016 poświęconemu polityce rządów w zakresie cloud computing. W stosunku do raportu z 2013 r. awansowaliśmy o dwie pozycje. Wysoka pozycja oznacza, że polskie środowisko prawne wspiera innowacje w zakresie cloud computing. Jest to też efekt coraz większego pokrycia kraju infrastrukturą telekomunikacyjną.

Badanie BSA klasyfikuje "chmurową" gotowość 24 państw, reprezentujących 80 proc. światowego rynku IT. Każdy z krajów został oceniony w siedmiu obszarach mających krytyczne znaczenie dla rozwoju zintegrowanego rynku technologii cloud computing. To ochrona danych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, cyberprzestępczość, własność intelektualna, interoperacyjność technologiczna i harmonizacja prawa, wolny handel oraz infrastruktura IT.
Polska została wyróżniona m.in. za nowoczesne przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego, handlu elektronicznego i cyberprzestępczości. Według rankingu Polska ma także jeden z najwszechstronniejszych systemów prawnych chroniących własność intelektualną. To, co nie uległo zmianie w porównaniu z poprzednią edycją rankingu, to luki w egzekwowaniu tych przepisów.

Awans o dwie pozycje w rankingu pokazuje, że od 2013 roku Polska kładzie coraz większy nacisk na promowanie chmurowych innowacji. Nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia. – Rządy państw na całym świecie powinny mieć świadomość, że prowadzona przez nie polityka ma ogromny wpływ na globalny rynek cloud computing. Raport jest swego rodzaju wezwaniem dla rządów do wspólnego działania w celu zapewnienia korzyści płynących z rozwoju technologii cloud computing na całym świecie - komentuje Victoria Espinel, prezes i dyrektor generalny (CEO) BSA | The Software Alliance.

Tegoroczne wyniki BSA Global Cloud Computing Scorecard pokazują, że niemal wszystkie kraje sklasyfikowane w zestawieniu poprawiły swoje środowisko prawne od czasu publikacji poprzedniego raportu w 2013 roku. Zauważalna jest jednak tendencja do pogłębiania się różnic między poszczególnymi państwami. O ile bowiem najmniejsze zmiany zaszły w środku rankingu, o tyle liderzy nie ustają we wzmacnianiu swoich pozycji.

Czołowe miejsca w rankingu zajęły Japonia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Francja. W klasyfikacji ogólnej największe postępy poczyniły Republika Południowej Afryki i Kanada. Oba państwa awansowały odpowiednio o 6 i 5 miejsc.

Trzy kraje, które pozostawały w tyle rankingu, czyli Tajlandia, Brazylia i Wietnam poczyniły zauważalne postępy i zbliżają się do państw sklasyfikowanych na środkowych pozycjach. Największe światowe rynki IT pozostały stabilne, odnotowując nieznaczną poprawę.

Wśród negatywnych trendów, najczęściej występującym jest brak promocji przez państwa wolnego handlu, a także harmonizacji i systematyzacji polityki chmurowej. Najbardziej zauważalna jest w tym przypadku aktywność Rosji i Chin, które wprowadziły nowe regulacje utrudniające rozwój technologii przetwarzania w chmurze i ograniczające dostawcom usług chmurowych możliwość oferowania rozwiązań, które pozwalają na transfer danych między granicami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 931 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP