Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska szansa na cyfryzację gospodarki

Autor: wnp.pl (Wojciech Kwinta)
06-05-2015 10:37
Polska szansa na cyfryzację gospodarki

Naszym największym problemem jest 10 mln Polaków wykluczonych cyfrowo. To niemal jedna czwarta populacji, która nie jest w stanie wykorzystać możliwości gospodarki cyfrowej - prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Fot. PTWP

Jeżeli rząd i parlament wykażą się determinacją i jako jedni z pierwszych wdrożymy proponowane regulacje unijne w zakresie budowy jednolitego rynku cyfrowego, to możemy na tym bardzo dużo wygrać – mówi prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w rozmowie z portalem wnp.pl.

Jakie znaczenie ma dla nas budowa Europejskiego Jednolitego Rynku Cyfrowego?
- Rynek cyfrowy jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią gospodarki, zatem jeśli chcemy myśleć o wzroście gospodarczym, niezbędnym dla tworzenia nowych miejsc pracy dla młodych Europejczyków, to musimy stawiać na gospodarkę cyfrową. I musi być to rynek jednolity, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał. Rynek europejski to 500 mln konsumentów, z których 315 mln codziennie korzysta z internetu. Ale podział całości na 28 rządzących się różnymi prawami rynków uniemożliwia efektywne wykorzystanie jego możliwości. Połączenie tych rynków w jeden wspólny system zwiększy możliwości wzrostu gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy.

Jak ocenić pozycję Polski na rynku czy rynkach europejskich? Wciąż słychać głosy mówiące o zapóźnieniach technologicznych.

- Naszym największym problemem jest 10 mln Polaków wykluczonych cyfrowo. To niemal jedna czwarta populacji, która nie jest w stanie wykorzystać możliwości gospodarki cyfrowej. Ci ludzie ani nie działają aktywnie, tworząc nowe wartości w gospodarce cyfrowej, ani nie są konsumentami na tym rynku. Tracimy pokaźną grupę ludzi, którzy mogliby przyczynić się do rozwoju gospodarczego, a jednocześnie poprawić swój komfort życia.

Koniecznie musimy też rozbudować infrastrukturę telekomunikacyjną tak, by dotrzeć do miejsc położonych z dala od ośrodków akademickich, biznesowych i przemysłowych, czy dużych aglomeracji. Na tych obszarach mieszkają w Polsce miliony ludzi, czyli zamrożony potencjał z powodu braku dostępu do sieci. Tę grupę trzeba też uaktywnić przede wszystkim przez nauczenie, w jaki sposób można korzystać z internetu i jakie to daje konkretne korzyści.

Mamy też ogromny problem z administracją publiczną, która – mimo wysokich nakładów – pozostaje skansenem papieru, a liczba spraw, które od początku do końca można załatwić przez internet wciąż jest znikoma. Wyzwań nam nie brakuje.

Budowa jednolitego rynku wymaga standaryzacji regulacji prawnych i technicznych. Jak w tym zakresie wygląda współpraca międzynarodowa?

- Nowa Komisja Europejska uznała standaryzację i tworzenie jednolitego rynku za swój priorytet. To bardzo dobry sygnał. Niedługo do Polski przyjedzie komisarz Andrus Ansip, który tu zapoczątkuje serię konferencji dotyczących jednolitego rynku cyfrowego w Europie. Takie działanie oznacza, że w walce o wspólny rynek nie będziemy osamotnieni, nie będziemy się zajmować tylko sprawami lokalnymi, ale zajmiemy się sprawami europejskimi korzystając ze wsparcia Komisji Europejskiej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP