XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska w drodze do internetowej rewolucji

Polska w drodze do internetowej rewolucji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca marca ma pojawić się projekt ustawy rewolucjonizującej rynek internetu w Polsce. W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport, który pokazuje, jak bardzo nowe przepisy są potrzebne.

Szerokopasmowy dostęp do internetu stał się absolutnym standardem w krajach wysoko rozwiniętych. Wśród członków OECD dostęp do tej usługi w połowie 2008 r. miało średnio 21,3 proc. W rozwoju sieci nowej generacji przodują przede wszystkim Japonia oraz Korea Południowa. Europa - poza Szwecją i Danią - jest zdecydowanie w tyle - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc. UKE pracuje nad projektem ustawy mającej upowszechnić internet. Będzie ona stanowić część "pakietu antykryzysowego" rządu Donalda Tuska. Wśród jej założeń, do których dotarła "GW". jest m.in. poprawienie istniejącego prawa. Z inwestującego operatora zdjęto obowiązek udostępniania innym graczom łączy światłowodowych. Na operatorach ciążyłby jedynie obowiązek udostępniania sobie nawzajem kanalizacji teleinformatycznej.

Ustawa przewiduje również zachęty dla samorządów, by angażowały się w tworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej. - Chodzi nie tylko o uświadomienie potencjalnych korzyści z tego tytułu, ale także stworzenie ram prawnych do takiej działalności - zaznacza cytowana przez dziennik Streżyńska.

Ponadto dziennik wymienia takie narzędzia, jak "Prawo drogi" - samorządy nie będą miały prawa odmówić wykorzystania pasa drogowego do tworzenia infrastruktury światłowodowej, obowiązek dociągnięcia światłowodu do każdego mieszkania w nowo powstających budynkach wielorodzinnych, wspieranie rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej najnowszej generacji ze środków budżetowych, skrócenie procedur administracyjnych i dostosowanie ich do potrzeb rozwoju telekomunikacji.

- Rozwój sieci światłowodowych, tzw. sieci następnej generacji, ma istotne znaczenie dla przyszłości, ponieważ będzie stanowił o przewadze konkurencyjnej i gospodarczej danego kraju. U nas poza pojedynczymi przypadkami nie ma jednak łączy w tej technologii - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska w drodze do internetowej rewolucji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!