Polska wciąż nie radzi sobie z pozyskiwaniem grantów ERC

Polska wciąż nie radzi sobie z pozyskiwaniem grantów ERC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje, z których naukowcy pozyskują najwięcej grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), uważane są za przodujące w nauce – ocenia prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. W Polsce do tej pory takie granty zdobyło 23 naukowców, a we wszystkich krajach europejskich ponad 5 tys.

W poniedziałek we Wrocławiu odbył się dzień informacyjny Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Dyskutowano m.in. o tym, jak skutecznie starać się o granty ERC oraz dlaczego tak mało polskich naukowców je zdobywa.

W latach 2007-2013 do Polski trafiło jedynie 14 z ponad 4 tys. grantów przyznanych przez ERC. W ramach programu Horyzont 2020 od 2014 roku polskie jednostki naukowe na razie zdobyły ich dziewięć.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że granty ERC nadają status nauce uprawianej w danym kraju. "Liczba pozyskana przez naukowców z danego kraju grantów ERC pokazuje usytuowanie w strukturze nauki europejskiej. Najprościej można powiedzieć, że te kraje, które mają dużo takich grantów, są uważane za przodujące w nauce" - mówił profesor.

Zdaniem prezesa PAN do niedawna pozycja Polski w pozyskiwaniu grantów ERC była bardzo zła. "Zaczyna się to powoli zmieniać. (…) Problem polega na tym, że te granty są w zasadzie pozyskiwane przez naukowców właściwie tylko w ramach dwóch instytucji: Uniwersytetu Warszawskiego oraz PAN. To niezrozumiałe, ponieważ w Polsce są tak doskonałe placówki jak Uniwersytet Jagielloński czy uniwersytety we Wrocławiu czy Poznaniu" - mówił prof. Duszyński.

Najwięcej grantów ERC zdobywają kraje tzw. starej Unii - Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. "W Europie Środkowo-Wschodniej znaczące sukcesy w tej kwestii mają Węgry" - dodał prezes PAN.

Zdaniem prof. Duszyńskiego w Polsce niewielu naukowców otrzymuje granty ERC, ponieważ nasz kraj dopiero wchodzi do tego systemu. "Mamy mniejsze doświadczenie, mniejsze profesjonalne zaplecze, które może udzielać wsparcia starającym się o takie granty" - ocenił.

Podobnego zdania jest również prof. Karol Życzkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Niestety wielu polskich naukowców nie ma jeszcze wyników porównywalnych z uczonymi z Cambridge, Oksfordu czy Berlina. Co więcej, przez ostatnie lata nie byliśmy przyzwyczajeni, by konkurować z najlepszymi w Europie. Nie mamy doświadczenia w pisaniu dobrych wniosków, przedstawianiu swoich wyników czy wyjaśnianiu naszych planów" - mówił naukowiec.

Prof. Życzkowski zwrócił również uwagę, że w krajach Europy Zachodniej, naukowcy starający się o granty ERC mają silne wparcie instytutów czy uniwersytetów, z którymi są związani. "U nas tego wsparcia nie było. Można to porównać do naszej drużyny kolarskiej z lat 70. XX w., która była bardzo dobra, może nawet najlepsza, w wyścigach amatorskich, ale nie mieli szans w zawodowych, bo nie mieli zaplecza, sztabu szkoleniowego. Granty ERC otrzymują najlepsi zawodowcy w nauce" - opisał profesor.

Prezes PAN przypomniał, że w styczniu 2017 r. przy instytucji, którą kieruje, powstanie Polski Instytut Studiów Zaawansowanych. "Ten instytut będzie miał za zadanie ściągać dobrych naukowców z całego świata. Będzie on im pomagał również występować o granty ERC" - mówił prof. Duszyński.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do pięciu lat. Starting Grant (maksymalnie 2 mln euro) przeznaczony jest dla osób od dwóch do siedmiu lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2,75 mln euro) - skierowany jest do naukowców od siedmiu do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 3,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wciąż nie radzi sobie z pozyskiwaniem grantów ERC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!