Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska wciąż nieprzychylna start-upom

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
29-06-2016 11:54
Polska wciąż nieprzychylna start-upom
Fot. Shutterstock

Potencjał rozwoju start-upów w Polsce jest znaczący, bowiem w 2023 r. mogą one wygenerować 2,2 mld zł wartości dodanej. Jednak obecnie jego otoczenie można ocenić jako „średnie”, na tle 40 analizowanych krajów.

Spośród pięciu kryteriów oceny, najlepiej wypadają: regulacje prawne (2,55 pkt. w skali pięciopunktowej), otoczenie instytucjonalne oraz kapitał ludzki (po 2,5 pkt.). Najsłabiej rozwiniętymi obszarami w Polsce są: kapitał społeczny i finansowanie z oceną odpowiednio 1,5 i 1,68 pkt.
Taki jest kluczowy wniosek z badania „Diagnoza ekosystemu startupów w Polsce” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród 211 firm.

Portret startupu

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że ich działalność związana jest z rozwiązaniami ICT (teleinformatyka) lub wspieraniem transformacji cyfrowej. Niemal jedna trzecia badanych powiązała aktywność z przemysłem kreatywnym i technologiami multimedialnymi.

Ponad 80 proc. ankietowanych startupów zostało założonych w ciągu ostatnich pięciu lat. Aż 70 proc. respondentów określiło etap cyklu życia swojego startupu jako walidację (proces weryfikacji popytu na usługę/produkt wytwarzany przez firmę i porównywanie wyników z założeniami) lub skalowanie (etap zmierzający w kierunku szybkiego wzrostu przychodów, liczby użytkowników lub innych założonych wskaźników).

Według autorów badania, we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej niski poziom kapitału społecznego jest często spuścizną okresu komunistycznego. Objawia się to niskim poziomem zaufania, brakiem umiejętności współpracy, niewielkim zaangażowaniem w życie społeczne oraz awersją do ryzyka.

Natomiast dość słaba ocena Polski w obszarze finansowania jest efektem przede wszystkim niewielkich oszczędności w gospodarce oraz niedostatecznej skłonności do ryzyka i aktywności inwestorów, w tym aniołów biznesu czy funduszy venture capital.

Potrzeby startupów na kolejnych etapach ich rozwoju są zróżnicowane, przypominają autorzy. Oznacza to, że niektóre aspekty opisywanych kluczowych obszarów zyskują bądź tracą na znaczeniu wraz z rozwojem przedsięwzięcia. 

Działalność startupów

Z badania wynika, że w 2015 roku niecałe 13 proc. ankietowanych startupów nie wykazało żadnych przychodów, a 64 proc. z nich nie przekroczyło pułapu 100 tys. zł.

Wzrasta jednak odsetek startupów przekraczających ten próg. W 2014 było to 27 proc. podmiotów, w 2015 już 36 proc., natomiast według szacunków samych startupów w 2016 będzie to już 59 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP