Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska wkracza w przemysł kosmiczny

Autor: wnp.pl (WGK)
13-01-2016 17:08
Polska wkracza w przemysł kosmiczny
Fot. Shutterstock.com

Konsorcjum pod przewodnictwem spółki Creotech Instruments stworzy repozytorium danych satelitarnych i infrastrukturę z mocą obliczeniową pozwalających na praktyczne wykorzystanie zgromadzonych informacji. Projekt wart osiem mln złotych to jedno z największych polskich przedsięwzięć w sektorze przemysłu kosmicznego.

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO Innovation Platform Testbed Poland” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.
W ramach projektu w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje.

Przemysł kosmiczny należy do awangardy dziedzin innowacyjnych, wymaga ponoszenia znaczących nakładów na badania i rozwój, ale po kilku latach inwestycji owocuje zyskownymi nowoczesnymi technologiami. Polska, która stosunkowo niedawno weszła do grupy europejskich państw uczestniczących w programach kosmicznych znalazła się w elitarnym i wymagającym gronie. Dane, które będą gromadzone w ramach „EO Innovation Platform Testbed Poland” mogą zostać wykorzystane w praktyce. Dzięki nim można np. pozyskać informacje o zanieczyszczeniach w różnych regionach i dzięki nim opracować plany przeciwdziałania, czy analizować gęstość ruchu pojazdów, by stworzyć rozwiązania zmniejszające korki i podnoszące poziom bezpieczeństwa. To tylko nieliczne przykłady zastosowań.

Projekt „EO Innovation Platform Testbed Poland” potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych. W skład konsorcjum, na którego czele stoi lider polskiego przemysłu kosmicznego, spółka Creotech Instruments wchodzą także krajowa spółka CloudFerro oraz niemiecka firma Brockmann Consult.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP