XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski przemysł telewizyjny zabija Unia

Polski przemysł telewizyjny zabija Unia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez cła panele LCD będzie można sprowadzać do UE jeszcze przez 5 lat. Produkcja paneli LCD w Polsce przestaje być opłacalna. Pod znakiem zapytania stają inwestycje już obecnych firm i plany CMO i AUO.

Przemysł telewizyjny w Polsce to 16,6 tys. bezpośrednich, a łącznie ponad 41,5 tys. miejsc pracy i lekko licząc, zainwestowane 2 mld zł. Z naszego kraju pochodzi 30 mln telewizorów LCD i PDP, podczas gdy Unia Europejska potrzebuje ich 45 mln sztuk rocznie. Ale inwestycje mogą okazać się bezsensowne i istnieje groźba, że producenci paneli LCD i telewizorów zamienią fabryki na magazyny - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Na początku września Komisja Europejska zdecydowała, że o ile do końca miesiąca nie pojawi się sprzeciw jakiegoś producenta, obowiązujące dziś zawieszenie ceł na import paneli LCD zostanie od stycznia 2009 r. przedłużone na 5 lat — opowiada Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Taki wniosek złożył koreański LG Display, który w Kobierzycach zainwestował 400 mln USD i ma 5 linii montażowych o wydajności 5 mln sztuk paneli rocznie. Docelowo linii ma być 10. Firma zgłosiła sprzeciw wobec pięcioletniego zawieszenia ceł i zgodziła się na przedłużenie zawieszenia o rok. Przez ten czas LG Display osiągnie pełne moce produkcyjne.

Byłby to sygnał dla świata, że jednak w UE cła się pojawią. Niestety.

— Nie jest przesądzone, że ten sprzeciw będzie uwzględniony — przyznaje Edward Madej z Ministerstwa Gospodarki.

Podobno przedstawiciele KE stwierdzili, że wniosek wpłynął za późno, bo termin minął 31 sierpnia. To oznacza, że od stycznia 2009 r. wejdzie pięcioletnie zawieszenie cła w imporcie paneli LCD. Polska może wystąpić ze sprzeciwem w marcu-kwietniu przyszłego roku. Nadal jest więc szansa, że od 2010 r., czyli tak jak chce LG Display, cła się pojawią. Wynegocjowanie tego będzie jednak o niebo trudniejsze, niż było teraz, gdy kończył się okres obowiązywania zawieszenia. Co ciekawe, kilka miesięcy temu polski oddział japońskiego Sharpa złożył wniosek o wprowadzenie ceł na panele, ale potem — pod naciskiem swojej centrali — wycofał go. W kwestii cła na panele Polska jest osamotniona.

— Przedstawiciele USA, Japonii i Chin przekonali pozostałe kraje UE, że bez ceł na moduły będzie taniej. Ale dlaczego? Nie dają przecież takiej gwarancji — podkreśla Stefan Kamiński.

Za 5 lat technologia LCD może odejść do lamusa. Zdaniem specjalistów, cła to dla Europy jedyna możliwość wyrównania szans z producentami z Azji, których nie obowiązują te same przepisy prawa pracy, BHP, ochrony środowiska itd.

Obecnie z UE płynie niekorzystny dla Polski sygnał: ceł może w ogóle nie być. Tymczasem o produkcji paneli LCD w Polsce myślą Videocon, Funai oraz AUO (możliwa lokalizacja to również Słowacja) i CMO - podaje "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski przemysł telewizyjny zabija Unia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!