Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski sektor IT odzyskuje wigor

Autor: wnp.pl (WGK)
26-11-2014 11:14
Polski sektor IT odzyskuje wigor

Niemal 70 proc. ankietowanych uważa, że wykryte przypadki korupcji w branży nie mają wpływu na przyszły wzrost zamówień IT sektora publicznego

Fot. Fotolia

W tym roku mniej przedsiębiorstw IT uważa problemy spowodowane czynnikami makroekonomicznymi za główną barierę rozwoju rynku. Opinie przedstawicieli największych firm informatycznych w Polsce zebrane w drugim kwartale przez firmę PMR są bardziej optymistyczne niż rok wcześniej. To pierwszy sygnał wzrostu od 2012 r.

Po raz pierwszy od dwóch lat zmieniło się postrzeganie głównych barier rozwoju rynku IT. W biegłym roku wskazywano przede wszystkim złą sytuację gospodarczą (47 proc.). W tym za najpoważniejszy problem respondenci uważają brak kapitału na inwestycje IT (35 proc.). Sytuacja gospodarcza spadła na miejsce czwarte. W tym roku więcej ankietowanych narzeka na brak świadomości potencjalnych klientów z korzyści dawanych przez rozwiązania IT (26 proc. – w ubiegłym roku – 10 proc.). 19 proc. wskazuje a problemy kadrowo-płacowe, a 12 proc. (9 p.p. więcej niż rok temu) obawia się silnej konkurencji. O procent wyższy jest odsetek menedżerów zaniepokojonych niezrozumiałymi i często zmienianymi regulacjami prawnymi. Znacznie rzadziej jako główne bariery podaje się problemy z funduszami unijnymi oraz z inwestycjami administracji państwowej.
W przypadku pytania o czynniki napędzające rynek IT, odpowiedzi były bardziej zróżnicowane. Przede wszystkim wskazywano poprawę sytuacji gospodarczej w kraju (35 proc.) oraz możliwość korzystania ze wsparcia polskich przedsiębiorstw środkami unijnymi (34 proc.). Mniej ankietowanych opowiadało się za takimi czynnikami jak rozwój technologii (19 proc.), rosnąca świadomość zarządów i właścicieli dotycząca potrzeb IT (17 proc.), większa skłonność do inwestowanie w rozwiązania zaawansowane (16 proc.). Po 10 proc. respondentów) wskazywało wzrost inwestycji na poziomie narodowym i wzrost wykorzystania rozwiązań IT przez konsumentów.

Niemal 70 proc. ankietowanych uważa, że wykryte przypadki korupcji w branży nie mają wpływu na przyszły wzrost zamówień IT sektora publicznego. Jedna czwarta uważa że wpływ będzie raczej negatywny, a pozostali, że znaczący.

85 proc. przedstawicieli spółek informatycznych uważa, że rynek w ubiegłym roku wzrósł średnio o 9,8 proc. Optymistyczny punkt widzenia prezentuje w tym roku więcej menedżerów - od ubiegłorocznych badań zanotowano wzrost o 10 p.p. 89 proc. (o 41 p.p. więcej niż rok temu) uważa, że w tym roku wartość rynku wzrośnie ponownie. Przeciwną opinię wyraziło jedynie 5 proc. respondentów. Co więcej oczekuje się większego wzrostu niż w ubiegłym roku. Podobny optymizm dotyczy roku 2015.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP